Gazeteci Aziz Oruç'un dosyası AYM'ye taşındı

Gazeteci Aziz Oruç'un dosyası AYM'ye taşındı
Aziz Oruç'un dosyası 18. maddenin ihlal edilmesi gerekçesiyle AYM'ye taşındı.

Patnos L Tipi Cezaevi’nde yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan gazeteci Aziz Oruç’un tutukluluk durumu AYM’ye taşındı. 
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınıp "Örgüt üyeliği" ve Örgüt propagandası" iddialarıyla tutuklanarak Patnos L Tipi Cezaevi’ne gönderilen gazeteci Aziz Oruç’un dosyası Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşındı.

    

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatları tarafından AYM'ye yapılan başvuruda, Anayasa’nın 19'uncu maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5'inci maddesinde düzenlenen "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı"nın ihlal edildiği ifade edildi.  Oruç'un haksız ve hukuka aykırı olarak gözaltına alınıp tutuklandığının belirtildiği başvuruda, hürriyetten mahrumiyetin ancak istisnai durumlarda ve kısa süreliğine uygulanması gerektiğini hatırlatılarak, Oruç’un tutukluluk süresinin de makul olmadığı ifade edildi.

Oruç’un gazeteci kimliğine vurgu yapılan açıklamada, özgürlüğünden mahrum bırakılmasının hem basın hem de ifade özgürlüğüne müdahale niteliğinde olduğu belirtildi. Başvuruda, Türkiye’de çok sayıda gazetecinin benzer suçlamalarla yargılandığı ve tutuklandığı da ifade edildi.

18. MADDENİN İHLALİ

Bu doğrultuda, kişilerin hak ve özgürlüklerinin kötü niyetli bir şekilde sınırlandırılmasını yasaklayan AİHS’in 18'inci maddesi uyarınca, gazeteci Oruç hakkındaki yargılamanın bu maddeyi ihlal ettiği aktarıldı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar