Gazeteci Cengiz Erdinç gözaltına alındı: Bilgisayar ve telefonuna el konuldu, Ankara'ya götürülecek

Gazeteci Cengiz Erdinç gözaltına alındı: Bilgisayar ve telefonuna el konuldu, Ankara'ya götürülecek
Yayınlanma:
A+ A-
Kısa Dalga yazarı, gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir'de gözaltına alındı. Bilgisayar ve cep telefonuna el konulan Erdinç'in Ankara'ya götürüleceği öğrenildi. Gözaltı gerekçesi ise henüz bilinmiyor.

Artı Gerçek - T24 yazarı Tolga Şardan'ın tutuklanması, halktv.com.tr muhabiri Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınıp serbest bırakılması sonrası bugün de Kısa Dalga yazarı gazeteci Cengiz Erdinç gözaltına alındı. Erdinç'in gözaltına alındığını avukatı Vural Ergül, sosyal medya hesabından duyurdu.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan evinden gözaltına alınan Erdinç'in Ankara'ya götürüldüğü öğrenildi. Ayrıca Erdinç'in bilgisayarına ve cep telefonuna el konuldu.

GÖZALTI GEREKÇESİNE İLİŞKİN BİLGİ ALINAMADI

Artı Gerçek'e açıklamalarda bulunan Avukat Ergül, Erdinç ile telefonda konuştuğu sırada evine polislerin gittiğini söyledi. Erdinç'ten gözaltı gerekçesine ilişkin bilgi alamadığını belirten Ergül, "Erdinç'in telefon ve bilgisayarına el konuldu" dedi.

Avukatıyla görüşmesine izin verilmediği öğrenildi. Erdinç'in önce Ayvalık Emniyeti'ne sonra Ankara Emniyeti'ne gönderilecek. Avukat Ergül, Tolga Şardan'ın tutuklanmasına neden olan MİT raporuna ilişkin tweetleri ve açıklamaları nedeniyle gözaltına alındığını tahmin ediyor.

AA: 'HALKI YANILTICI BİLGİYİ ALENEN YAYMA' SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI

Anadolu Ajansı (AA), Erdinç'in 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçundan gözaltına alındığını yazdı. AA'nın haberine göre, Erdinç'in, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade vermesi bekleniyor.

ÇGD: SANSÜR YASASI TÜM HIZIYLA İŞLİYOR

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Cengiz Erdinç'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. ÇGD sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Tolga Şardan'ın tutuklanması ile başlayan cadı avı, meslektaşımız Cengiz Erdinç ile devam ediyor.

Sansür Yasası'na sırtını yaslayan iktidar, gazetecilere sopa gösteriyor. Gerçeğe ulaşmak ve halkın haber almasını sağlamak için çalışan gazeteciler, korku iklimine teslim olmaz.

Sansür yasası tüm hızıyla işliyor. Şimdi de Cengiz Erdinç yargıdaki usulsüzlük iddialarını gündeme getirdiği için gözaltına alındı. Sıkılmadan daha gür sesle söylemeye devam edeceğiz: Gazetecilik Suç Değildir!"

SANSÜR YASASI'NIN TARTIŞMALI MADDESİ

Sansür Yasası olarak bilinen 7418 Sayılı 'Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un tartışmalı maddelerinden olan 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçu, kanunda şöyle ifade ediliyor:

"MADDE 217/A - (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi hâlinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar