BirGün’deki üç gazeteciye ‘sansür yasası’ soruşturması

BirGün’deki üç gazeteciye ‘sansür yasası’ soruşturması
Yayınlanma:
A+ A-
BirGün gazetesi, Pasifik İnşaat’ın sahibi ve AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın şikâyetiyle üç çalışanı hakkında ‘dezenformasyon’ soruşturması başlatıldığını duyurdu. Dün de, gazeteci Tolga Şardan tutuklanmıştı.

Artı Gerçek - Gazetecilere yönelik gözaltılar ve tutuklamalar sürerken, BirGün Gazetesi'nin haber müdürü, yayın koordinatörü ve muhabiri hakkında da soruşturma başlatıldı.

Pasifik İnşaat’ın sahibi Fatih Erdoğan, 28 Aralık 2022’de BirGün Muhabiri İsmail Arı imzasıyla ‘AKP’linin eşinden milyarlık vurgun!’ başlığıyla ve 6 Ocak 2023’te BirGün Haber Müdürü Uğur Şahin imzasıyla ‘Erdoğanlar’ı üzecek karar: Yağmaya fren’ başlığıyla yayımlanan haberler nedeniyle Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı.

Başsavcılık, Erdoğan’ın şikayetiyle birgun.net Yayın Koordinatörü Uğur Koç, Uğur Şahin ve İsmail Arı hakkında soruşturma başlattı.

Gazeteciler, geçen sene tartışmalı şekilde Meclis’ten geçen ve ‘sansür yasası’ olarak adlandırılan yasanın içerisinde yer alan ‘Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ ile ‘iftira ve hakaret’ suçlarını işledikleri iddiasıyla ifadeye çağırıldı.

T24 yazarı Şardan, dün ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla ‘MİT’in cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?’ başlıklı yazısı nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Yine bugün de, gazeteci Cengiz Erdinç. gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar