Gazeteci Faruk Eren'e hapis cezası

Gazeteci Faruk Eren'e hapis cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Gerçek Gündem Yazıişleri Müdürü Faruk Eren ve editör Furkan Karabay, savcılar hakkında yapılan haber nedeniyle 2 yıl 3 aylık hapis cezalarına çarptırıldı. Sadece dokuz günde verilen karar İstinaf Mahkemesi'ne götürülecek.

Gerçek Gündem Sorumlu Yazıişleri Müdürü ve Disk Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay'a, 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla açılan davada, sadece 9 gün arayla yapılan iki duruşma sonucu 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

KULİS HABERİNE DAVA

Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay, 23 Haziran’da Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun kararnamesiyle yargı mensuplarıyla ilgili atama kararlarını haberleştirdi. 'Yargıda 'Antalya' operasyonunda ‘İstanbul' ayrıntısı: Atanan savcılar neyin göstergesi?' başlıklı haberde, İstanbul Başsavcı Vekilleri Zafer Koç ve Yakup Ali Kahveci başta olmak üzere Antalya Adliyesi’nde yapılan görevlendirmeler ve yargı kulislerinde konuşulanlar yer aldı.

9 GÜNDE YARGILAMA

Haberin yayınlanmasından hemen sonra Faruk Eren ile Furkan Karabay hakkında 'Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Hakaret' suçlamasıyla kamu davası açıldı. 4 Ekim'de İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada savcı mütalaasında iki gazateci için hapis cezası istedi.

Mahkeme, ikinci duruşma için 13 Ekim’e gün verdi. Duruşmada, gazeteciler Eren ve Karabay hakkında 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Hakim, cezanın ertelenmesiyle ilgili hükümleri uygulamadı.

'AĞIR VE HUKUKSUZ KARAR'

Faruk Eren'in avukatı Tora Pekin, yargılama sürecindeki beklenmedik hıza dikkat çekerek, "Bir haftalık süre içinde iki duruşma ve karar. Benzer yöndeki suçlamalara ilişkin daha önce beraat ve suçlanan kişiye tazminat ödenmesine ilişkin kararları mahkemeye sunmamıza rağmen dikkate alınmadı. Ağır ve hukuksuz bu kararın iptali için İstinaf Mahkemesi'ne başvuracağız." dedi.

Öne Çıkanlar