Gazeteci İsmail Arı için hapis cezası talebi

Gazeteci İsmail Arı için hapis cezası talebi
Yayınlanma:
A+ A-
Yaptığı haberde Türkiye Kızılay Derneği Başkanı Kerem Kınık’ın kişisel bilgilerini paylaştığı iddiasıyla gazeteci İsmail Arı hakkında 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Artı Gerçek-BirGün muhabiri İsmail Arı'nın yaptığı haber nedeniyle hakkında "kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak" iddiasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması Çağlayan'da bulunan 58'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Arı’nın katılmadığı duruşmada, avukatı Tolgay Güvercin hazır bulundu. Av. Güvercin’in daha önce yaptığı savunmayı tekrar ederken, iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Mütalaasında gazeteci için hapis cezası talep eden iddia makamı, Türkiye Kızılay Derneği Başkanı Kerem Kınık’ın banka hesap bilgileri ve kişisel verilerini karartmadan yaptığı haberde yer verdiğine işaret ederek, durumun Yargıtay içtihatlarında suç olarak kabul edildiğini belirtti. İddia makamı, bu nedenle Arı’nın cezalandırılmasını istedi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Av. Güvercin, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere ek süre talebinde bulundu.

Ara kararını açıklayan mahkeme, avukatın talebini kabul ederek, duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a 344 bin TL, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’a da 70 bin TL para cezası kesti. Genel Müdürlük cezaları “Bazı personel atamalarında deneme sürelerine ilişkin yönetim kurulunun takdir hakkı ve bir iş sözleşmesinde genel müdürlükçe yapılan idari işlem nedeniyle" diyerek gerekçelendirdi.

Söz konusu cezaların ödeme dekontlarına İsmail Arı ulaştı ve haberini yaptı. Bunun üzerine Kerem Kınık, İsmail Arı’dan şikayetçi oldu. İsmail Arı “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçlamasıyla yargılanmaya başladı.

Öne Çıkanlar