Gazeteci Remzi Akkaya tahliye edilmedi: Duruşma 28 Kasım'a ertelendi

Gazeteci Remzi Akkaya tahliye edilmedi: Duruşma 28 Kasım'a ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında gazeteci Remzi Akkaya için tahliye kararı çıkmadı. Akkaya'nın avukatı Çetedir'in çelişkili tanık beyanlarının dosyadan çıkarılması talebi kabul edildi, duruşma 28 Kasım'a ertelendi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Gazeteci Remzi Akkaya hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme Akkaya'nın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 28 Kasım'a erteledi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla yargılanan gazeteci Remzi Akkaya hazır bulundu. Akkaya aleyhine ifade veren tanıklar Şiyar Aydın ve Mesut Dalgalı ise duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

KÜRTÇE SAVUNMA YAPTI, TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Kürtçe savunma yapan Remzi Akkaya, tanıkların suçlamalarını kabul etmediğini belirterek tahliyesini talep etti. Avukat Diyar Çetedir, tanıkların usulsüz dinlendiğini belirterek ifadelerinin dosyadan çıkarılmasını ve tanıklıklarının düşürülmelerini istedi.

Çetedir, tanık beyanlarının çelişkili olduğunu, hiçbir somut delilin bulunmadığını vurguladı. Akkaya'nın kaçma ve delil karartma şüphesi bulunmadığını belirten Çetedir, tahliye edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti Remzi Akkaya'nın tutukluluk halinin devamına, tanıkların ifadelerinin dosyadan çıkarılması ve tanıklıktan düşürülmeleri talebinin ise celse arasında değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı 28 Kasım'a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Açık tanık Ümit Akbıyık’ın beyanları üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25 Nisan'da Diyarbakır merkezli 21 ilde aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, avukatların ve sanatçıların bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamından gözaltına alınarak tutuklanan kameraman Remzi Akkaya hakkında 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Öne Çıkanlar