Musa Anter Türkçe haber ödülünü alan tutuklu gazeteci Abdurrahman Gök'ten mesaj

Musa Anter Türkçe haber ödülünü alan tutuklu gazeteci Abdurrahman Gök'ten mesaj
Yayınlanma:
A+ A-
Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde Türkçe haber dalında birincilik ödülü alan Mezopotamya Ajansı tutuklu editörü Abdurrahman Gök, teşekkür mesajı yayınladı. Gök, ödülünü tutuklu gazetecilere adadı.

Artı Gerçek - Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Türkçe haber kategorisinde birincilik ödülü, İran'da Mahsa Amini'nin katledilişinin ardından başlayan “Jin jiyan azadî” hareketini dünyaya yayan “Rojhilat ve İran’dayım: Yeni bir İran umudu” haberiyle Mezopotamya Ajansı’nın tutuklu editörü Abdurrahman Gök oldu.

Gök, ödülün ardından bir mesaj paylaşarak ödül için haberini seçen jüri üyelerine teşekkür etti ve ödülünü saydığı tutuklu gazetecilerin şahsında tüm tutuklu gazetecilere adadı.

Gök'ün mesajı şöyle:

'HAKİKATTEN VE VİCDANLARINDAN ÖDÜN VERMEYENLERE SELAM'

"Mahza Jina Emini'nin 13 Eylül 2022 de Tahran'da polis tarafından öldürülmesinden sonra tam Tahran'a yayılan eylemleri takip etmek için gittiğim İran ve Rojhilat kentlerinde yaptığım gözlemler sonucu hazırladığım yazı dizisini ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkür ederim.

Bu ödülü özgürlüklerinden yoksun bırakılmak pahasına Jina'nın ölümünü kamuoyuna duyurdukları için tutuklanan İranlı gazeteciler Nilufer Hamedi ve Elahe Mohammedi'ye, benim gibi tutuklu gazeteci arkadaşlarım Sedat Yılmaz, Dicle Müftüoğlu, Mehmet Şah Drug, Firat Can Arslan ve Merdan Yanardağ şahsında tutuklu gazetecilere adıyorum.

Tutuklandığım günden beri dayanışmalarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Özgürlüğün yoksun bırakılma riskine rağmen hiç bir şekilde hakikatten ve vicdanlarından ödün
ödün vermeyenlere selam olsun!"

Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri Türkçe Haber Jürisi, Faruk Bildirici, Ali Duran Topuz, Banu Güven, Candan Yıldız, Nezahat Doğan, Mehmet Ali Çelebi’den oluşuyordu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar