Gazeteci Rojda Altıntaş'tan Demirören'e Eylem Tok yanıtı: Her şeyden haberiniz vardı

Gazeteci Rojda Altıntaş'tan Demirören'e Eylem Tok yanıtı: Her şeyden haberiniz vardı
Gazeteci Rojda Altıntaş, Eylem Tok'un oğlunun ölümlü kazaya neden olduğu gün haberi yapmaması için baskıya maruz kaldığını açıklamasının ardından bugün Demirören'e yanıt verdi: "Her şeyden haberiniz vardı. Başka kayıt olup olmadığını merak ediyorsunuz."

Artı Gerçek - İstanbul'da Eylem Tok'un oğlunun aracıyla çarptığı Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olmasının ardından yeni gelişmeler ortaya çıktı. Kazanın gerçekleştiği gün haberi yapmak üzere kaza yerine giden Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Rojda Altıntaş'ın dün paylaştığı görüşme kayıtları gündem oldu.

Rojda Altıntaş önce, kazanın olduğu gün Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören'in şoförünün kendisini Eylem Tok ve oğluyla ilgili haberi yayınlamaması için aradığı görüşmenin kayıtlarının doğru olduğunu söyledi. Altıntaş, Demirören ailesinin isteği üzerine kendisini arayan Revna Demirören’in şoförü İlker isimli kişiyle yaptığı görüşmenin kaydını da kendisinin paylaştığını ifade etti.

DHA'NIN RESMİ HESABINDAN 'İŞE GEL' ÇAĞRISI

Bu gelişmenin ardından DHA Genel Müdürü Celal Korkut, ajansın resmi hesabından yaptığı açıklamayla, ‘Eylem Tok’ haberi nedeniyle baskıya maruz kaldığını açıklayan DHA muhabiri Rojda Altıntaş’ın işbaşı yapmasını istedi.

ALTINTAŞ: NE KADAR ÜZÜCÜ

Gazeteci Rojda Altıntaş ise DHA resmi hesabından yapılan çağrıya bugün sosyal medya hesabından yanıt verdi. Altıntaş, şunları yazdı:

"Her şeyden haberiniz vardı. Başka ses kayıtları veya görüntüler olup olmadığını merak ediyorsunuz. Bu sebeple her şeye rağmen DHA’nın resmî hesabından beni işe çağırmak zorunda bırakılmışsınız, ne kadar üzücü. Ancak işe dönmeyeceğim."

NE OLMUŞTU?

Yazar Eylem Tok’un 17 yaşındaki oğlunun karıştığı kaza sonucu 29 yaşındaki bir çocuk sahibi Oğuz Murat Acı’nın ölmesine ilişkin dikkat çeken bir iddia sosyal medyada dolaşıma girdi. Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören'in şoförünün, haberi yapan DHA muhabiri Rojda Altıntaş'ı arayarak haberin yayınlanmasını engellediği öne sürüldü. Konuyla ilgili ses kayıtları da paylaşımda yer aldı.

'BUGÜN YAYINLAMAYIN YILDIRIM BEY SİZE DÖNER'

Sosyal medyada bir anonim hesap, kazanın gerçekleşmesi sonrası konuyu haber yapmak isteyen DHA muhabiri Rojda Altıntaş ile Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören'in şoförü olduğunu söyleyen 'İlker' isimli şahıs arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını yayımladı.

Telefondaki şahsın haberin yayınlanmaması için DHA muhabiri Rojda Altıntaş ile konuştuğu iddia ediliyor. İlker isimli bu kişi telefonda Altıntaş’a, “Ben Demirören'den Revna hanımın şoförü. Bu Timur'un haberi varmış da basacağım demişsiniz. Rojda Hanım onunla ilgili Cemal, Yıldırım Bey'in küçük oğlu arkadaş, çocukluk arkadaşı, onu bir yayımlamasanız. Ben bir konuşacağım zaten Murat Bey ya da Sinan Beyle bilginiz olsun. Bugün yayınlamayın yarın Revna Hanım ya da Yıldırım bey size döner" dediği duyuluyor.

İKİNCİ KONUŞMA: KAÇMIŞLAR ZATEN

İkinci telefon görüşmesinde ise muhabir, bu kez İlker’i arıyor ve kendisinin Revna Demirören’in şoförü olup olmadığından nasıl emin olacağını soruyor.

İlker ise 30 senedir Demirörenlerle çalıştığını söyleyerek “Sen onu yapma da [haberi], ben yarın Revna Hanım’la beraberim zaten, olmadı sizi konuşturacağım. Kaçmışlar zaten, konuyu öbür taraftan öğrendim. Ben sizi arattıracağım zaten, ya beni telefonla konuştururlar. Funda Hanım var asistanı, Murat Bey var, Sinan Bey var, Erdoğan Demirören var… Yabancı değilim ben, Mehmet Üstündağ da benim çocukluk arkadaşım zaten. Siz lütfen Revna Hanım’dan ya da Yıldırım Bey’den haber bekleyin” diyor.

'HABER ÇIKSAYDI ABD’YE KAÇABİLİR MİYDİ?'

İstanbul’da 12 Mart’ta meydana gelen ölümlü kazanın haberi, DHA tarafından iki gün sonra kazaya karışanların kimliği belirtilmeksizin servis edilmişti. Söz konusu telefon kayıtları, ölümlü kazada çarpan araçta bulunan kişilerin bilgisinin DHA’da bulunduğunu gösteriyor.

Söz konusu anonim hesap, "2 gün sonra Oğuz Murat Aci’nin yakınları X’Te flood yazarak olayı duyuruyor. Demirören grubu tüm bunları yapmamış gibi olayı takip ediyor gibi yapıyor. 5 Mart tarihinde olay Türkiye'nin gündemine oturuyor. Ancak eğer Demirören ailesi 2 Mart tarihinde haberin yayınlanmasına müsaade etseydi, Eylem Tok Mısır'dan ABD'ye kaçabilir miydi? Demirören grubu, sadece oğulları cipte bulunduğu için Eylem Tok'un ABD'ye sessizce gitmesine yol açmıştır. Peki, kazada ölen genç insanın hakkını kim savunacak?" ifadelerini kullandı.

DHA HABERİNDE KAZANIN FAİLİ YOKTU

DHA bu haberi, 3 Mart tarihinde normal bir kaza haberi olarak yayınlıyor.

“Eyüpsultan’da lüks cip emniyet şeridinde bekleyenlere çarptı: 1 ölü, 4 yaralı” başlıklı haberde, “Cip sürücüsü ise kendi aracını bırakarak, arkadan gelen ve içerisinde arkadaşlarının olduğu başka bir araca binerek olay yerinden kaçtı. Kaza sonrası ise çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla kaydedildi” ifadeleri yer alıyor ancak cipi kimin sürdüğünden söz edilmiyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar