Gazetecilere gözaltı furyası Meclis'te: 'Kaç soruşturma daha başlatılması planlanıyor?'

Gazetecilere gözaltı furyası Meclis'te: 'Kaç soruşturma daha başlatılması planlanıyor?'
Yayınlanma:
A+ A-
EMEP Milletvekili Sevda Karaca, son üç günde gazetecilere yönelik gözaltı ve soruşturma furyasını Meclis'e taşıyarak Adalet Bakanı Tunç'a sordu: Kaç gazeteciye daha aynı suçlamadan soruşturma başlatılması planlanmaktadır?

Artı Gerçek - Kasımın ilk gününden beri T24 yazarı Tolga Şardan tutuklandı, halktv.com.tr muhabiri Dinçer Gökçe gözaltına alındı, Kısa Dalga yazarı gazeteci Cengiz Erdinç gözaltına alındı, BirGün'den Uğur Koç, Uğur Şahin ve İsmail Arı hakkında soruşturma başlatıldı, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazetenin forum sayfasında yayımlanan makalesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla Dilşah Kocakaya tutuklandı, Bianet kadın, LGBTİ+ editörü Evrim Kepenek, 6 Şubat depremlerinin ardından yaptığı bir paylaşım nedeniyle ifadeye çağrıldı, KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı 6 gazeteci hakkında ceza istendi.

Emek Partisi (EMEP) Milletvekili Sevda Karaca, gazetecilere yönelik gözaltı ve soruşturma furyasını Meclis'e taşıdı. Karaca, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Karaca, "Sadece 2 günde, aynı suçtan ve yalnızca gazetecilik yaptıkları için 6 gazeteci hakkında ceza soruşturması başlatıldı ve üstelik biri tutuklandı" dedi.

Karaca, Bakan Tunç'a şu soruları yöneltti:

  1. Haftalardır ortalığa saçılan yargıda çürümüşlük haberleri; yargıç ve savcıların rüşvetle IŞİD üyelerinden çete baronlarına kadar her parayı verenin elini kolunu sallayarak gezdiğini belgeliyor. Bu konuda ne yaptınız? Kaç yargı mensubu hakkında soruşturma başlatıldı?
  2. Yargının bu savunulamaz halinin raporunu yayınlayan gazeteci Tolga Şardan’ı halkı yanılttığı iddiasıyla tutuklandığı gerçeği karşısında; halkın “gerçekleri” öğrenmesi için söz konusu erişime de engellenen yazıda geçen ve olmadığı iddia edilen MİT raporunun gerçeklerini halka açıklayacak mısınız? Şayet açıklanmayacaksa halkı yanıltanın kim olduğunu halka nasıl açıklayacaksınız?
  3. Tolga Şardan’ın haberini yalanlayan İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, MİT raporlarının bilgisine nasıl sahip olmuştur? Şardan’ın tutuklanmasından önce neden açıklama yayınlamamıştır?
  4. Tolga Şardan’ı tutuklayan Sulh Ceza Hakiminin herhangi bir yerden talimat ya da rüşvet almadığının garantisini verebilir misiniz?
  5. Tolga Şardan’ın tutuklanmasına sebep olan ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ile diğer bağımsız gazetecilik örgütlerinin de ısrarla karşı durduğu yasal düzenlemede yer alan TCK m. 217/A hükmü kapsamında hakkında soruşturma başlatılan kişi sayısı kaçtır? Bunların kaçı gazetecidir?
  6. Yasanın kabul edildiği gün, iktidar partisi temsilcisi ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski başkanı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’yi ziyaret eden uluslararası basın özgürlüğü heyetine, yasanın gazetecilere karşı kullanılmayacağını, sadece kargaşa dönemlerinde ve akut afetler gibi acil durumlarda insanları yanlış bilgi paylaşmaktan caydırmak için çıkarıldığını söylemiştir. Buna karşın neden gazeteciler bu suçlamadan gözaltına alınmaktadır?
  7. Gazetecileri yaptıkları haberler sebebiyle ceza tehdidi altında bulundurmaya ilişkin son 10 yılda Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye aleyhine verdiği basın özgürlüğü ihlali kararı sayısı kaçtır?
  8. Biz bu önergeyi hazırlarken gazeteci Evrim Kepenek’e de aynı suçlamadan soruşturma açıldığı basına yansımıştır. İşbu soru önergesi Bakanlığınıza ulaşana kadar kaç gazeteciye daha aynı suçlamadan soruşturma başlatılması planlanmaktadır?

GAZETECİLERE TUTUKLAMA VE GÖZALTI YAĞMURU

1 Kasım saat 15.00: Gazeteci Tolga Şardan tutuklandı

T24 Yazarı gazeteci Tolga Şardan yargıya yönelik iddialara ilişkin, MİT’in bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğuna ilişkin köşe yazısı nedeniyle 1 Kasım saat 15.00’te gözaltına alındı. Şardan aynı gün çıkarıldığı Ankara Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi

1 Kasım saat 15.30: Dinçer Gökçe gözaltına alındı

Halktv.com.tr Özel Haber Muhabiri Dinçer Gökçe, ‘Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı’ haberi nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alındı. Aynı gün çıkarıldığı 7’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘Basın özgürlüğü ve milli güvenlik kapsamında sınırları ve Sosyal medya ve Basın Hukuku’ başlıklı kitapları okuyarak özetlerini çıkarma kararı verilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

2 Kasım Saat 16.00: Cengiz Erdinç gözaltında alındı

Gazeteci Balıkesir’deki evinden gözaltına alındı. Erdinç’in, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

2 Kasım saat 16.30: BirGün Gazetesi’ne ‘dezenformasyon’ soruşması

BirGün gazetesi, Pasifik İnşaat’ın sahibi ve AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın şikâyetiyle üç çalışanı hakkında ‘dezenformasyon’ soruşturması başlatıldığını duyurdu.

2 Kasım saat 10.00: Özgür Gündem Gazetesi Dilşah Kocakaya tutuklandı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazetenin forum sayfasında yayımlanan makalesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla hakkında açılan davada verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası 21 Temmuz’da Yargıtay’da onanan yazar Dilşa Kocakaya, Edirne’de dün gözaltına alındı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kocakaya, sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

2 Kasım saat 18.00: Evrim Kepenek’e soruşturma açıldı

Bianet kadın, LGBTİ+ editörü Evrim Kepenek, 6 Şubat depremlerinin ardından yaptığı bir paylaşım nedeniyle ifadeye çağrıldı.

‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma (TCK 217/A)’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik (TCK 216)’ suçlamasıyla ifadeye çağırıldığını belirten Kepenek, bugün Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) avukatı Beste Çelik ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda ifade verdi.

2 Kasım: 6 gazeteciye ceza istendi

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Hicran Urun, Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu, İshak Yasul, çalışan Pınar Tarlak ve imtiyaz sahibi İhsan Yaşar hakkında açılan davada 6 gazeteci için ceza istendi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar