Son 24 saatte gazetecilere tutuklama ve gözaltı yağmuru

Son 24 saatte gazetecilere tutuklama ve gözaltı yağmuru
Yayınlanma:
A+ A-
Gazetecilik yaptıkları için son 24 saatte dört gazeteci gözaltına alındı. Bir gazeteci serbest bırakılırken, iki gazeteci tutuklandı, bir gazeteci halen gözaltında. Ayrıca 6 gazeteciye haklarındaki davada ceza istendi. Bir gazeteciye de soruşturma açıldı.

Artı Gerçek - Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165'inci sırada yer aldı. Mayıs ayında yayınlanan rapora göre; Türkiye'de 31 gazeteci ve bir medya çalışanı cezaevinde.

Uluslararası kuruluşlardan basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin Türkiye’ye yönelik yoğun eleştirilere rağmen son 24 saatte dört gazeteci gözaltına alındı. Bir gazeteci serbest bırakılırken, iki gazeteci tutuklandı. Bir gazeteci ise hala gözaltında. Ayrıca mahkemeler, altı gazeteci hakkında hapis cezası istedi. Bir gazeteciye de soruşturma açıldı.

1 Kasım saat 15.00: Gazeteci Tolga Şardan tutuklandı

T24 Yazarı gazeteci Tolga Şardan yargıya yönelik iddialara ilişkin, MİT’in bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğuna ilişkin köşe yazısı nedeniyle 1 Kasım saat 15.00’te gözaltına alındı. Şardan aynı gün çıkarıldığı Ankara Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi

1 Kasım saat 15.30: Dinçer Gökçe gözaltına alındı

Halktv.com.tr Özel Haber Muhabiri Dinçer Gökçe, ‘Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı’ haberi nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alındı. Aynı gün çıkarıldığı 7’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘Basın özgürlüğü ve milli güvenlik kapsamında sınırları ve Sosyal medya ve Basın Hukuku’ başlıklı kitapları okuyarak özetlerini çıkarma kararı verilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

2 Kasım Saat 16.00: Cengiz Erdinç gözaltında alındı

Gazeteci Balıkesir’deki evinden gözaltına alındı. Erdinç’in, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

2 Kasım saat 16.30: BirGün Gazetesi’ne ‘dezenformasyon’ soruşması

BirGün gazetesi, Pasifik İnşaat’ın sahibi ve AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın şikâyetiyle üç çalışanı hakkında ‘dezenformasyon’ soruşturması başlatıldığını duyurdu.

2 Kasım saat 10.00: Özgür Gündem Gazetesi Dilşah Kocakaya tutuklandı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazetenin forum sayfasında yayımlanan makalesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla hakkında açılan davada verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası 21 Temmuz’da Yargıtay’da onanan yazar Dilşa Kocakaya, Edirne’de dün gözaltına alındı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kocakaya, sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

2 Kasım saat 18.00: Evrim Kepenek’e soruşturma açıldı

Bianet kadın, LGBTİ+ editörü Evrim Kepenek, 6 Şubat depremlerinin ardından yaptığı bir paylaşım nedeniyle ifadeye çağrıldı.

‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma (TCK 217/A)’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik (TCK 216)’ suçlamasıyla ifadeye çağırıldığını belirten Kepenek, bugün Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) avukatı Beste Çelik ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda ifade verdi.

2 Kasım: 6 gazeteciye ceza istendi

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Hicran Urun, Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu, İshak Yasul, çalışan Pınar Tarlak ve imtiyaz sahibi İhsan Yaşar hakkında açılan davada 6 gazeteci için ceza istendi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar