İki gazeteciye 12 yıl hapis cezası

İki gazeteciye 12 yıl hapis cezası
Azadiya Welat Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Aydın Atar ve İsmail Eskin'e 12 yıl hapis cezası verildi.  GÜNCEL – Azadiya Welat Gazetesi eski Yazı...

Azadiya Welat Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Aydın Atar ve İsmail Eskin'e 12 yıl hapis cezası verildi. 

GÜNCEL – Azadiya Welat Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Aydın Atar hakkında 2011, 2013 ve 2016 yıllarında yayınlanan gazetenin 8 sayısında 9 kez "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.

Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Atar hakkında farklı tarihlerde ve mahkemelerde "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla açılan 3 ayrı davanın iddianamelerini tek bir dosyada birleştirmesine karar vermişti. Bu davalar nedeniyle daha önce Atar’a 2013 yılında verilen 10 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuş, dava dosyası yerel mahkemeye gönderilmişti.Geçen hafta Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına Atar katılmazken, avukatı hazır bulundu. Atar'ın basın ve yayın yoluyla "zincirleme" bir şekilde örgüt propagandası yapma suçunu işlediğini ileri süren mahkeme, Atar'ı toplam 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme Atar'a en üst sınırdan verdiği 11 yıl 3 ay hapis cezasının "geleceği üzerinde uslandırıcı etki yapması ihtimaline nazaran" 6’da bir oranında indirim yaparak cezasını 9 yıl 4 ay 15 güne indirdi.

Atar'ın avukatı mahkemenin verdiği kararı temyiz edecek.

İSMAİL ESKİN'E 3 YIL HAPİS CEZASI 

Gazeteci İsmail Eskin hakkında Diyarbakır'da ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve IŞİD'in saldırdığı dönemde yaşanan olaylar ve insan hakları ihlallerine ilişkin Twitter hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan davanın karar duruşması görüldü.  Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Gazeteci Eskin ile avukatı katıldı. Eskin, daha önce yaptığı savunmasını tekrar etti. Yaptığı paylaşımların içeriğinde herhangi bir şiddet çağrısı bulunmadığını belirten Eskin, paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, beraatını talep etti. Eskin'in Avukatı Resul Tamur ise, gazeteci olan müvekkilinin sosyal medya hesabında yer alan paylaşımların haber niteliğindeki paylaşımlar olduğunu kaydetti. Müvekkilinin paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu yönünde AİHM ve Yargıtay kararlarının olduğunu aktaran Tamur, müvekkilinin beraatını istedi.Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Eskin'in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda "Örgüt propagandası" suçunu işlediğinin sabit olduğunu ileri sürdü. Eskin'in üzerine atılı suçu basın yayın yoluyla işlediğini savunan mahkeme, Eskin'e 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkemenin Eskin'e üst sınırdan verdiği cezayı ertelememesi de dikkat çekti. Gazeteci Eskin mahkemenin verdiği kararı temyiz edecek.

 

 

 

Öne Çıkanlar