İstanbul ve Van'da gençler Mahsa Amini için yürüdü, polis müdahale etti

İstanbul ve Van'da gençler Mahsa Amini için yürüdü, polis müdahale etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2022 11:46
A+ A-
HDP Gençlik Meclisi öncülüğünde İstanbul ve Van'da İran’da 'ahlak polisi' tarafından katledilen Mahsa Amini için yapılan yürüyüşte halk isyanı selamlandı. Polis İstanbul'da müdahale etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi ve Demokratik Öğrenci Meclisi (DÖM), İran’da "ahlak polisi" adlandırılan İrşad devrilerinin işkencesi sonucu öldürülen Mahsa Amini için, Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş düzenledi. Gençler, "Jîna tu ne mir î, Jîna tu sembol î" (Jina sen ölmedin, Jina sen sembolsün) pankartı açan gençler, "Kürdüz, kadınız, buradayız" dövizleri taşıdı. Gençler, sembolik olarak taşıdıkları yazmaları da yere attı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Yürüyüş sırasında sık sık, "Jin, jiyan, azadî" ve "Rojava Rojhilat e Kurdistan yek welat e" sloganları atıldı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Amini için yapılan yürüyüşe müdahale eden polis, gençleri darp ederek gözaltına aldı.

VAN'DA GENÇLER HALK İSYANINI SELAMLADI

Van’da da HDP Gençlik Meclisi ve Yüzüncü Yıl Dayanışması, Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Kent merkezinde Mahsa Amini’nin fotoğrafının yer aldığı pankartla yapılan yürüyüşte, "Jin, jiyan, azadî" ve "Bijî berxwedana Rojhilat" sloganları atan gençler, halk isyanını selamladı.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar