Gina Mercimek davasında yarın karar açıklanacak: 'İyi hal indirimi kamuoyunun vicdanını yaralar'

Gina Mercimek davasında yarın karar açıklanacak: 'İyi hal indirimi kamuoyunun vicdanını yaralar'
Kilis'te cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra boğularak su kuyusuna atılan dokuz yaşındaki Gina Mercimek davasında yarın karar duruşması görülecek. Avukat Derya Bozkurt, "Herhangi bir ceza indirimi kamuoyunun vicdanını yaralayacaktır" dedi.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Kilis’te 4 Nisan 2023'te okuldan çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan ve cesedi bir evin kuyusunda boynuna briket bağlı halde bulunan Suriyeli dokuz yaşındaki Gina Mercimek'in öldürülmesi ile ilgili davanın altıncı duruşma yarın (26 Nisan) görülecek. Kilis 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.

HER İKİ SANIĞA CEZA İSTENDİ

8 Mart tarihinde görülen son duruşmada savcı mütalaası açıkladı ve sanıklar Hüseyin Boğuç ve Azittin Altınöz'ün fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiğini belirtti. Savcı, her iki sanık hakkında 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, 'çocuğun cinsel istismarı' ve 'kasten öldürme' suçlarından ceza istedi.

whatsapp-image-2024-04-25-at-12-39-41.jpeg Gina Mercimek

'SANIKLAR PİŞMANLIK GÖSTERMEDİ'

Dava öncesi Artı Gerçek’e konuşan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Antep Şubesi üyesi ve ailenin avukatı Derya Bozkurt, "Bu tarz dosyaların sonucunda maalesef bizleri şaşırtacak şekilde takdiri indirim uygulamaları söz konusu olduğu durumlarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Zaten her iki sanığın da yargılama boyunca suçu kabullenmeye yönelik pişmanlık belirtisi bir tutumu olmadı. Deliller de iki sanığı işaret ettiği için muhtemelen gerekli cezaların alınacağı yönünde bir düşüncemiz var" dedi.

'İYİ HAL İNDİRİMİ GÖRMEKTEN KAYGILANIYORUZ'

whatsapp-image-2024-04-25-at-12-39-40.jpeg Derya Bozkurt

Ceza indirimi verilmesinden kaygı duyduklarını dile getiren Bozkurt, "Türkiye'de maalesef takım elbise, kravat indirimi dediğimiz bir ceza indirimi var. Bizim kaygımız, 'iyi hal indirimi görebilir miyiz' nezdinde oluşmuş kaygı. Her halükarda biz savunmamızın içerisinde iyi hal ve takdiri ceza indirimlerinin gündeme alınmaması gerektiği yönünde bir beyan oluşturduk. Bunu da sunacağız mahkemeye. Herhangi bir ceza indirimi durumunda ise gerekli itirazlarımızı yapacağız" diye konuştu.

'CEZA İNDİRİMİ HUKUKA OLAN GÜVENİ ALAŞAĞI EDER'

Gina'nın cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra vahşice öldürüldüğünü hatırlatan Bozkurt, şunları söyledi:

"Ceza indirimi belki başka adli suçlarda göz önüne alınabilir ancak böyle vahşice, canice, kasıtlı işlenmiş; çocuğun istismarının söz konusu olduğu, cinayetle bitmiş bir olayda sanıklara uygulanabilecek herhangi bir ceza indirimi, kamuoyunun vicdanını yaralayacaktır. Hukuka olan güveni alaşağı edecektir. Bir çocuğun hayatının bu şekilde elinden alınmış olması bir aileyi, bir toplumu yok etme düzeyine varan bir fiildir."

NE OLMUŞTU?

Kilis'te yaşayan Suriyeli dokuz yaşındaki Gina Mercimek'ten 4 Nisan 2023'te okuldan çıktıktan sonra bir daha haber alınamadı. Gina'yı aramaya başlayan ailesi, aynı sokakta yaşayan komşuları Hüseyin Boğuç'un şüpheli hareketleri üzerine durumu polise bildirdi. Boğuç’un evinde yapılan aramada 9 yaşındaki Gina'nın cesedi boynuna briket bağlanmış halde evin bahçesindeki su kuyusunda bulundu. Hüseyin Boğuç ve arkadaşı Azittin Altınöz gözaltına alınarak tutuklandı. Adli Tıp Kurumu raporunda Gina’nın cinsel istismara uğradıktan sonra boğularak öldürüldüğü belirtildi. Sanıklar yargılama sırasında birbirlerini suçladı.

Öne Çıkanlar