Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
‘Türk Milletini aşağılama’ suçundan adliyeye sevk edilen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı. Kolivar'ın avukatı, tutuklama gerekçesinin soruşturmaya eklenen 'cumhurbaşkanına hakaret' suçlaması olduğunu açıkladı.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle "Türk milletini alenen aşağılamak" suçundan gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'ndeki ifade işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.

TUTUKLAMA GEREKÇESİ CUMHURBAŞKANINA HAKARET

Tutuklanmasının ardından Kolivar'ın avukatı Bilge Çiftçi, Çağlayan Adliyesi önünden bir basın açıklaması düzenledi.

Çiftçi, Geçmiş tarihli sosyal medya paylaşımlarından bir soruşturmanın daha dosyasına eklendiğini açıkladı. 'Halkı kin ve düşmanlığa' tahrik suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın cumhurbaşkanına hakarete dönüştürüldüğünü ve tutuklamanın sevk maddesi olarak bunun gösterildiğini belirtti.

OĞLUNDAN TEPKİ: HERKESİN AYNI DÜŞÜNCEDE OLDUĞU ÜLKE VARSA ORAYA GİDECEĞİZ

Cihan Kolivar'ın oğlu Kerem Kolivar da babasının tutuklanmasına tepki gösterdi. Kerem Kolivar adliye çıkışı yaptığı açıklamada şöyşe konuştu:

"Bir şey bulamadım bari bir hakaret uydurayım" deyip de alıyorsanız şu binaya, bu kadar masrafa da, bu trafiğe de gerek yok. Yazın bize şu kadar ceza yedin, bunu yaptın, benim kararım bu deyip yollayın. Tebliğ edin, mail atın kimse de yorulmasın. Herkes tek bir düşüncede olacak, herkes tek bir şey söyleyecek... Varsa dünyada öyle bir ülke herkes gitsin orada yaşasın. Herkesin tek bir düşüncede olacağı bir ülke varsa oraya gideceğiz."

'BİR KARADENİZLİ OLARAK TÜRK TOPLUMUNA HAKARET EDECEK KARAKTERDE DEĞİLİM' DEDİ

Kolivar, emniyetteki ifadesinde, sözlerinin genelleme olduğunu ve yanlış anlaşıldığını söyledi ve "Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim" dedi.

DHA'nın aktardığına göre Kolivar ifadesinde şunları söyledi:

"Benim merkezi hükümetle herhangi bir sorunum yoktur. Benim sorunum ilçe belediyeleriyle. İlçe belediyeleri ruhsatsız fırınlara izin veriyor. Ben 'Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir' derken, ekmeğin sağlığa zararlı olduğunu anlatmak istedim. Ekmeğin fazla tüketilmesi halinde insanlara zarar vereceği yönündedir. Benim sözlerimde kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır. İfadelerim toplumca yanlış anlaşılmıştır. Sözlerimde genelleme yaptım. Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim"

CİHAN KOLİVAR NE DEMİŞTİ?

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, “Ekmeği temel gıda maddesi saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” demişti.

Kolivar ayrıca, “Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başına yöneticiler duruyor” ifadelerini kullanmıştı.

ÖMER ÇELİK, 'NEFRET SÖYLEMİ, EKMEĞİ AŞAĞILIYOR' DEDİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar'ın sözleriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar'ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir. Bu şahsın milletimizi ve ekmeği aşağılamanın yanı sıra husumet siyasetinin elamanı olduğunu belli eden açıklamaları ise başlı başına nefret siyasetidir." ifadesini kullandı.

TCK 301 NE İÇERİYOR?

Kolivar'ın gözaltına alınmasına temel oluşturan Türk Ceza Kanunu'nun 301/1 maddesi “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçunu içeriyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar