Gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı

Gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
DTK’ya yönelik gözaltıları protesto ederken gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eş Başkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut’un da aralarında bulunduğu 21 kişi serbest bırakıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik gerçekleşen gözaltı operasyonlarını protesto etmek amacıyla dün Taksim Tünel’de yaptıkları açıklamaya polis müdahalesinde, aralarında partinin İl Eş Başkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut’un da aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 22 kişiden 21’i emniyette alınan ifadelerinden sonra serbest bırakıldı. Cahit Tunar ise hakkında açılan bir soruşturma nedeniyle bırakılmadı. Tunar’ın bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

‘HUKUK REFORMUNU GÖRDÜK’

HDP İl Eş Başkanı Elif Bulut, serbest bırakılması sonrası sosyal medya hesabından gözaltılara tepki gösterdi. Bulut, "Hukuk reformunun ne olduğunu bir kez daha bizzat deneyimledik. Amed operasyonunu protesto etmek için yapacağımız basın açıklamasına başlamadan darp edilerek gözaltına alındık saatler sonra hepimiz serbest bırakıldık. Hep birlikte özgürlük mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz" dedi.

‘ARINÇ’IN AÇIKLAMALARINI TEST ETTİK, SONUÇ NEGATİF ÇIKTI’

Eş Başkan Erdal Avcı ise "Herkese merhaba. Hepimiz görevlerimizin başındayız. @bulent arinc’ın açıklamalarını test ettik, sonuç negatif çıktı. Birileri biliyor, HDP’nin yeri sokaklar ve meydanlardır. O tünel meydanında basın açıklaması yapacağız, bu da böyle biline" ifadelerini kullandı. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar