Gündemdeki Odunpazarı barınağında bir yılda 134 köpek öldü

Gündemdeki Odunpazarı barınağında bir yılda 134 köpek öldü
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, geçici hayvan barınağındaki köpek ölümleri ile ilgili açıklama yaptı. Kurt bu sene 134 köpeğin öldüğünü söyledi.

Artı Gerçek - Odunpazarı Belediyesi'ne bağlı geçici hayvan barınağında, kent merkezinden toplanan ya da sahipleri tarafından teslim edilen yasaklı ırk köpeklerin ölümleri, Odunpazarı Belediyesi aralık ayı olağan meclis toplantısında da gündeme geldi.

AKP Grup Başkanvekili Murat Özcan, barınakta ölen hayvanlarla ilgili çıkan haberleri hatırlatarak, Belediye Başkanı Kazım Kurt’tan bu konuya ilişkin açıklama talep etti.

Kurt, bu soruya verdiği cevapta, haberlere ve sosyal medyaya yansıyan ölen köpek fotoğraflarının barınakta veterinerler tarafından çekildiğini ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderilen resmi raporlarda yer aldığını belirtti. tek başına yaşamaya alışmış, kalabalık ortama gelince psikolojisi bozulan ve gıdasını alıştığı gibi alamadığı için farklı bir sendroma kapılan hayvanların kötüleştiğini belirten Kurt, 2022 yılında teslim edilen hayvanlardan toplamda 134’ü normal ölümle öldüğünü açıkladı.

eskisehir-barinak-fwri-cover-jpg.webp
Odunpazarı Belediyesi'ne ait hayvan barınağında köpek ölümlerine ilişkin haber ve fotoğraflar sosyal medyaya yansımıştı

NE OLMUŞTU

Kasım ayı sonunda Odunpazarı Belediyesi'ne bağlı geçici hayvan barınağında, kent merkezinden toplanan ya da sahipleri tarafından teslim edilen yüze kadar 'yasaklı ırk' köpeğin bakımsızlık nedeniyle öldüğü iddia edilmişti. Ölen köpeklerin kafeslerdeki fotoğrafları da sosyal medyadan paylaşılmıştı. Köpeklerin öldüğü iddiasının ardından Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) polisleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü görevlileri barınakta inceleme yaparak tutanak tutmuştu.

Öne Çıkanlar