Güzellik merkezleri üzerinden nasıl kara para aklanır? Breaking Bad dizisinden bir sahne viral oldu

Yayınlanma:
A+ A-
Polat çifti ve Candan kardeşlerin tutuklanmasıyla nasıl kara para aklandığı merak edilenler arasında girdi. Soru işaretleri güzellik merkezlerinin üzerinde toplandı. Bu sorulara cevap veren Breaking Bad'deki bir sahne ise sosyal medyada viral oldu.

Artı Gerçek - Dilan Polat ve Engin Polat'ın 'kara para aklama' ve 'vergi kaçırma' suçlamalarıyla tutuklanması sonrası sosyal medya fenomenleri mercek altına alındı. Polat çifti sonrası Nihal Candan ve Bahar Candan kardeşler de benzer suçlamalarla tutuklandı.

Tutuklananların ortak özelliklerinde en dikkat çeken ise güzellik merkezi sahibi olmaları. En merak edilen şey ise kara para aklamanın nasıl yapıldığı yönündeydi.

BREAKING BAD SAHNESİ VİRAL OLDU

Sosyal medyada paylaşılmaya başlanan Breaking Bad dizisinden bir sahne gündem oldu. Dizide geçen diyalog şöyle:

+ Paranı aklaman gerektiğini biliyorsun değil mi? İşin temel mantığını anlıyor musun? Yatırım, katmanlaşma, bütünleşme.

- Lanet bir manikür salonunu alacak değilim, çıkar aklından bunu.

+ Hapse girmek istemiyorsun değil mi? Hem paranı hem de özgürlüğünü korumak istiyorsun. O halde sana söyleyecek iki kelimem var: Vergi Dairesi. Capone'u bile yakaladılarsa seni hayli hayli yakalarlar. Bak buraya. Bu sensin, tamam mı? Bu da senin paran. Orada burada gezip duruyorsun. Partilerde cirit atıyorsun. Güzelim kızları ardı ardına götürüyorsun. Aa, bu da kim? Vergi Dairesi'nden gelen adam. Sana bakıyor. Peki ne görüyor? Genç bir erkek, büyük şaşaalı bir ev, sonu gelmeyen bir para kaynağı ama herhangi bir işi yok. Peki bu vergici adamın vardığı sonuç ne olacaktır? Senin vergi kaçırdığını düşünecek. Peki sonra ne olacak? Son kuruşuna kadar paranı alacaklar ve seni de vergi kaçakçılığından ötürü kodese tıkacaklar. Peki hatan neydi? Paranı aklamadın. Şimdi sen bana paranı veriyorsun. Buna plasman deniyor. Burası manikür-pedikür salonu tamam mı? Senin kirli paranı alıp salonun kazandığı temiz para akıntısının içine atıyorum. Buna katmanlaşma deniliyor. Son adım, bütünleşme. Salondaki para sahibine gidiyor. Bu sen oluyorsun. Uyuşturucudan kazandığın o kirli para gelişmekte olan bir kuruma yapılan akıllıca bir yatırımın kazandırdığı güzel, temiz, vergilendirilebilir paraya dönüşmüş oluyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar