'Karne hediyesi et' cezası: Habertürk muhabiri işten çıkardı, haberi yayından kaldırdı

'Karne hediyesi et' cezası: Habertürk muhabiri işten çıkardı, haberi yayından kaldırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Habertürk önce 'karne hediyesi et' diyaloğunun da geçtiği haberini, ardından da İstanbul'daki çete çatışmalarına ilişkin haberi yayından kaldırdı. Et fiyatlarına ilişkin haberi yapan muhabirin işine de son verildi.

Artı Gerçek - Habertürk, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) et ithalatının piyasaya etkisini haberleştirmek için İstanbul'daki bir kasapta haber yapan muhabiri Fatma Boylu'yu işten çıkardı. Habertürk ayrıca söz konusu haber nedeniyle özür diledi.

Boylu'nun, söz konusu haber sırasında mikrofon uzattığı çocuk, annesinin karne hediyesi olarak et aldığını söylemişti. Söz konusu diyalog geniş yankı uyandırırken, Habertürk yönetiminin, çocuğu yönlendirdiği iddiasıyla muhabirin savunmasını aldığı ortaya çıktı. Kurum açıklamasında, haberin ham görüntülerinin incelendiği belirtilerek, "Muhabirimizin, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir" denildi.

BOYLU: HABER BAĞLAMINDAN KOPARILDI

Fatma Boylu ise savunmasında, "Haberin konusunun çocuk olmadığını, çocuğu ailesiyle rastlantı sonucu kasapta gördüğünü, habere sıcaklık ve neşe katmak için çocukla şaka mahiyetinde konuştuğunu, ancak bu kısa konuşmanın sosyal medya ve diğer medya mecralarında bağlamından koparılarak çarpıtıldığını ve haberdeki bağlamın tamamen dışında bir çerçeveye oturtulduğunu" söyledi. Bu gelişmenin ardından Fatma Boylu işten çıkarıldı.

ÇETE HABERİ DE YAYINDAN KALDIRILDI

Habertürk ayrıca İstanbul'daki çete çatışmalarına ilişkin haberi de yayından kaldırdı. Muhabir Ozan Kelleci'nin "İstanbul'da kanlı hesaplaşmalar. Bazı mahallelerde silahlı saldırı ve çatışma sayısı arttı. Mahalle çetelerinin sayısı arttı mı?" şeklindeki haberi, kurumun internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından kaldırıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar