Hakkari'de kayyıma karşı büyük mitinginde yerine kayyım atanan Akış'ın mesajı okundu: 'Direnmeye devam edeceğiz'

Hakkari'de kayyıma karşı büyük mitinginde yerine kayyım atanan Akış'ın mesajı okundu: 'Direnmeye devam edeceğiz'
Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı DEM Parti ve DBP bugün kentte miting düzenlendi. Mitingde, yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Akış'ın mesajı okundu: Bedeli ne olursa direnmeye devam edeceğiz.

Rojhat ABİ


HAKKARİ - Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanması ve ardından Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış'ın 19.5 yıl hapis cezası verilerek tutuklanmasını protesto etmek için DEM Parti ve DBP öncülüğünde bugün kentte miting düzenlendi.

MİTİNG ÖNCESİ YÜRÜYÜŞ

Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı DEM Parti ve DBP öncülüğünde düzenlenen miting öncesi yürüyüş başladı. DEM Parti Hakkari il örgütünden yürüyüşe başlayan partilileri polis engelledi. Görüşmelerin ardından abluka kaldırıldı ve yürüyüş başladı.

Yürüyüşte, 'belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz' yazılı pankart ile 'kayyım defol', 'Hakkari bizimdir', 'êdî bese (artık yeter) yazılı dövizler taşıdı.

İki yürüyüş kolu Kantar Caddesi'nde birleşti yürüyüş mitingin yapılacağı otogar alanına doğru, yağmura rağmen yürüdü. Yürüyüşte sık sık 'bîji berxwedana zîndana' (yaşasın cezaevi direnişi) sloganları atıldı.

EŞ BAŞKANLAR HALKI SELAMLADI

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan da yürüyüşe katıldı. Kortej, miting alanına ulaştı. Hatimoğulları ve Bakırkan miting öncesi halkla selamlaştı.

whatsapp-gorsel-2024-06-13-saat-15-51-59-4844002e.jpg

Miting öncesi alanda büyük coşku yaşanıyor. Binlerce kişi kayyımı protesto etmek için otogar alanını doldurdu. Miting bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

TEKÇE: 'BİZ SEÇİLDİK ANCAK SİZ BUNU HAZMEDEMEDİNİZ'

DEM Parti Hakkari İl Eş Başkanı Kadir Şahin ile Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe halkı selamladı. Tekçe, kayyım uygulamaları ile Kürt halkına kültürel soykırım uygulanmak istendiğine dikkat çekerek, "Biz seçildik ancak siz bunu hazmedemediniz. Halkın iradesine saygı duymuyorsunuz. Hakkari halkıyla beraber demokratik yollarla irade gaspına karşı mücadelemiz devam edecek. Halk iradesinden başka hiçbir şey tanımıyoruz" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-06-13-saat-16-25-10-5417c34a.jpg
Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hacıoğulları mücadele birliği vurgusu yaparak, "yoksulluğa karşı, kadın mücadelesinde bir araya geliyoruz. Evet bundan korkuyorlar, mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin, iktidarın sürekli halkı kandırdığını ve artık bu yalanlara kanmayacaklarını ifade ederek ortak mücadele ve dayanışma çağrısında bulundu.

whatsapp-gorsel-2024-06-13-saat-16-25-26-393b8afc.jpg
Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hacıoğulları

'KAYYIMLARI TARİHE GÖMECEĞİZ'

Türkiye İşçi Partisi (TİP) MYK üyesi Fırat Çoban, "Kayyımların, silahların gölgesinde yumuşama olmaz Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'a buradan selam gönderiyoruz. Kayyımları tarihe göreceğimizi duyuruyoruz" diye konuştu.Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Evrim Konak, "Kürt hareketi bugün sesini tüm dünyaya duyurmuştur. Kayyım hırsızlıktır. Suç işlemediğinizi göstermek istiyorsanız iradeyi tanıyacaksınız. Bu halk kayyımı istemiyor" dedi.

'BURAYA İYİ BAKIN, BİZ BİTMEYECEĞİZ'

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, "On binlerce arkadaşımızı içeri aldılar, bitmedi. Evimizin önünde çocuklarımızı panzerler ezdi, bitmedi. Buraya iyi bakın biz bitmeyeceğiz. Kayyım mı hukuk? Hukuk 30 sene 40 sene içeriye almak mı hukuk? Hukuk falan yok. Van'da nasıl sesimizi yükselttiysek burada da yükselteceğiz ve başaracağız. Sömürge valilerine karşı Kürt halkının yanında olmak gerekir" diye konuştu.

YERİNE KAYYIM ATANAN AKIŞ'TAN MESAJ: 'BEDELİ NE OLURSA DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Yerine kayyım atandıktan sonra 19 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuklanan seçilmiş Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış mitinge gönderdiği mesajda, "Onurlu Colemêrg halkı, irademiz için göstermiş olduğunuz kararlı duruş için hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bedeli ne olursa olsun direnmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'VAN'DA DENEDİLER OLMADI, HAKKARİ'DE DE OLMAYACAK'

Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu, "Buradayız, birlikteyiz. Hiçbir yere gitmiyoruz. Beraber kazanacağız" dedi. Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı ve DEM Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, "Diyarbakır Adliyesinde verilen Tahir Elçi kararını şiddetle kınıyorum. Kürdistan'da halk iradesi kabul edilmemektedir. Ankara'da irade tanınıyor da Diyarbakır'da neden tanınmıyor. Kayyımlar polis ve askerler ile belediyeleri ablukaya alıyorlar, Van'da denediler olmadı, burada da olmayacak" diye konuştu.

'BİZ KAZANACAĞIZ'
Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Hakan Öztürk, "Adalet, hukuk demeyi bırakın ey AKP. Bugün burada olmamızın utancı bile sana yeter. Senin torunların bile bu utancı üzerinde taşıyacak. Eğer bir kez Konya'ya kayyım atansaydı bunu iki yüz yıl bunu anlatırdı. Ama yine biz kazanacağız" dedi.

'KAYYIMA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Feray Mertoğlu, "Kayyıma asla izin vermeyeceğiz. Yoldaşlar, feministler sizinle birlikte direniyor. Hep birlikte bu zalimlere hakkını vererek göndereceğiz. Mutlaka kazanacağız" diye konuştu.

'DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ'

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, "Bugün yanlız değilsiniz, beraberiz demek için geldik. AKP-MHP faşist iktidarından kurtulmak isteyen tüm halklarımız direniyor. Türkiye ve Kürdistan halklarının birleşik mücadelesini büyüteceğiz. Direne direne kazanacağız" dedi.

'ZAFER KÜRT HALKININ OLACAK'

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise "Ne yapacaksınız dediler, kesinlikle direneceğiz dedik. Zafer halkımızın olacak dedik. Tüm dünya bugün sesimizi duyuyor. Kürt halkının zor ve zulme karşı boyun eğmeyeceğini biliyorlar. Kimsenin suyunda, toprağında gözümüz yok. Dilimizle, kültürümüzle ve irademizle yaşamak istiyoruz. Gün direniş günüdür. Gün Kürt halkının zafer günüdür. Yüz yıldır bu zihniyete karşı savaşıyoruz. Soykırım ve kayyım politikaları karşısında hala milyonlarız. Özgürlüğü elde edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Rojava'dan Başur'a kadar Kürtler kazanımlarını artrrmaktadır. Zorda olanlar biz değil onlardır. Bugünden sonra kazanımlarımız daha da artacaktır. Milyonlarca dostumuz Kürt halkının zaferini görüyor. Hakkari de yanlız değildir. Zafer bizim, Kürt halkının olacaktır" diye konuştu.

adsiz-tasarim-48.jpg
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır

'KAYYIM KADIN DÜŞMANLIĞIDIR'

KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, "Kayyım kadın düşmanlığı demektir. Hep birlikte buna karşı mücadele edeceğiz. Bugün ısrarla demokrasi rafa kaldırılıyor. Hukukun Hakkari'de başka İzmir'de başka işlediği bir yerde hukuk yoktur. Hukuk yoksa devlet de yoktur. Mafyatik yöntemler vardır. Buna karşı da direniş vardır" diye konuştu.

'DİRENİŞ KAZANCAK, BİZ KAZANACAĞIZ'

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, "Buradayız. Bu hukuksuzca atanan kayyıma karşı direniş kazanacak. Biz kazanacağız. Serkeftin (Başarılar)" dedi.

'KAYYIM GASPTIR, TALANDIR, HIRSIZLIKTIR'

Özgür Kadın Hareketi (TJA) adına konuşan Adalet Fidan, "Kayyım politikası kazanımlarımızı hedef almaktadır. Kayyım gasptır, talandır, hırsızlıktır. Biz kadınlar olarak bu sistemin karşısında duracağız. Kadın kazanımlarımızı ne pahasına olursa olsun savunacağız. Türkiye kadın hareketine de dayanışma çağrısında bulunuyor, halkımıza kadın mücadelesini büyütme çağrısında bulunuyorum. Başarı Kürt halkının olacaktır" dedi.

'HAKKARİ HALKININ İRADESİ ÇALINIYOR'

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan yardımcısı Menice Gülmez, "Başkanlarımız tutuklanıyor. Hakkari halkının iradesi çalınıyor. 2016'dan bu yana belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz cezaevlerinde. Tüm bu engellemelere rağmen siyasetimiz beraber devam edecektir" diye konuştu.

Yeşil Sol Parti (YSP) Parti meclisi üyesi Ahmet Şimşek de "Birleşik mücadele ile zalimlerin zulmüne karşı duracağız. Kalbimiz ve yolumuz açık olsun" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-06-13-saat-18-14-43-34c8d25b.jpg

Öne Çıkanlar