Hakkari'de üç bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi

Hakkari'de üç bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi
Hakkari'de üç bölge 'geçici özel güvenlik bölgesi' ilan edildi. Alanlara girişler 5 gün ve 15 gün süreyle yasaklandı.

Artı Gerçek - Hakkari Valiliği, Merkez ilçesi Kuş, Kuştiyan, Belkız kırsalında bulunan bazıalanların 15 gün süreyle "geçici özel güvenlik bölgesi" ilan edildiğini duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, karara gerekçe olarak, "milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının amaçlandığı" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, şöyle denildi: "Hakkari ili Merkez ilçesi Kuş, Kuştiyan, Belkız kırsalında bulunan bölgeler 17 Nisan saat 01.00-21 Nisan saat: 23.59 tarihleri arasında 5 gün süreyle 'Geçici Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiştir. 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince vatandaşlarımızın bu tarihlerde mezkur bölgeye kendi can ve mal güvenlikleri açısından izinsiz girmemeleri önem arz etmektedir."

ŞIRNAK'TA DA KATO BÖLGESİ'NE GİRİŞLER YASAKLANDI

Şırnak Valiliği de Kato Bölgesi'nde 17 Nisan- 1 Mayıs tarihleri arasında 15 gün süreyle 'Geçici Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edildiğini açıkladı.

Valiliğin açıklamasında, Beytüşşebap ilçesi sınırları içerisindeki Altındağları Bölgesi’nin, 17 Nisan- 1 Mayıs tarihleri arasında 15 gün süreyle 'Geçici Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edildiği belirtildi. Açıklamada, "İlimiz mülki sınırları içerisinde yer alan; milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, şiddet olaylarının meydana gelmesinin önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuz bir durumun önüne geçilebilmesi amacıyla, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesi ile 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesine istinaden; Şırnak İli Beytüşşebap İlçesi sınırlarında bulunan Altındağları Bölgesinde, bahse konu bölgelere gidebileceği değerlendirilen vatandaşların, mezkûr bölgelerdeki yasadışı unsurlardan ve bunlara yönelik alınacak tedbirlerden zarar görmemeleri açısından 17 Nisan (Dahil) 2024- 1 Mayıs (Dahil) 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle 'Geçici Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiştir. Bahse konu bölgelere, vatandaşlarımızın can ve mal güvenlikleri bakımından girmeleri yasaklanmıştır" ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar