Hakkari'de uzman çavuşun kullandığı araç 5 yaşındaki Erdem Aşkan'ı ezdi: 'Bilinçli ihmal içeriyor'

Hakkari'de uzman çavuşun kullandığı araç 5 yaşındaki Erdem Aşkan'ı ezdi: 'Bilinçli ihmal içeriyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Yüksekova'da uzman çavuşa ait bir aracın ezdiği 5 yaşındaki Erdem Aşkan’a dair açıklama yapan Yeşil Sol Parti Hakkari milletvekili Öznur Bartın, "Cezasızlık, onlarca çocuğun ölümüne neden olmaya devam etmektedir. Yaşananlar kaza değil cinayettir!” dedi.

Artı Gerçek - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden Van güzergahına ilerleyen Yüksekova İlçe jandarma Komutanlığı’nda görevli uzman çavuşun kullandığı hususi araç, 5 yaşındaki Erdem Aşkan isimli çocuğa çarptı. Çarpmanın etkisiyle yolda 50 metre savrulan Aşkan’a çarpan uzman çavuşun olay yerinden kaçtığı iddia edildi, çocuk ise öldü. Olay yeri inceleme ekipleri ve trafik polislerinin yaptığı incelemelerin ardından Aşkan’ın cenazesi Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olaya ilişkin Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı, araç sürücüsü olan uzman çavuşun gözaltına alındığı iddia edildi.

HAKKARİ BAROSU: BİLİNÇLİ İHMAL İÇERİYOR

Hakkari Barosu, yaptıkları açıklamada; senelerdir polis aracı ve panzerlerin bölge halkının can güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturduğunu hatırlatarak, yaşanan ölümler için "Hiçbir şekilde önlem alınmıyor olması bilinçli bir ihmal içermektedir" ifadelerini kullandı.

fydp-j1xwaciu7r.jpg

'YAŞANANLAR KAZA DEĞİL, CİNAYET'

Yeşil Sol Parti Hakkari milletvekili Öznur Bartın ise “4 yaşındaki #ErdemAşkan; Gever'de kolluğa bağlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Cezasızlık, Erdem ve onlarca çocuğun ölümüne neden olmaya devam etmektedir. Yaşananlar kaza değil cinayettir!” diyerek tepki gösterdi.

İHD HAKKARİ: OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İnsan Hakları Derneği (İHD( Hakkari Şubesi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Yüksekova İlçe jandarma Komutanlığı’nda görevli askeri personelin sevk ve idaresindeki hususi aracın çarpması sonucunda 5 yaşındaki E.A hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili takipte kalacağımızı bildiriyor, aileye ve yakınlarına sabırlar diliyoruz.

ÖHD HAKKARİ: ZIRHLI ARAÇ DEĞİL, HUSUSİ ARAÇ

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari şubesi de, uzman çavuşun araçla 5 yaşındaki çocuğa çarparak ölümüne neden olması hakkında açılan soruşturmanın yakın takipçisi olacaklarını belirtti. Ayrıca, ÖHD'nin yeni edindiği bilgilere göre, çocuğun ölümüne neden olan aracın zırhlı araç değil askeri personele ait bir araç olduğu belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar