Halk TV'ye RTÜK'ten 'Bahçeli' cezası

Halk TV'ye RTÜK'ten 'Bahçeli' cezası
RTÜK, bir programda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye 'lan' denildiği gerekçesiyle Halk TV'ye idari para cezası kesti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nca (RTÜK), Halk TV'deki bir canlı yayın programında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik sözler gerekçe göstererek idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

AA'nın aktardığına göre RTÜK, Halk TV hakkında hazırlanan izleme raporunu görüştü. "Şimdiki Zaman Siyaset" isimli programı değerlendiren RTÜK, yayına konuk olarak katılan Mehmet Çilingiroğlu’nun kullandığı ifadeleri inceledi.

RTÜK, Çilingiroğlu’nun canlı yayında sarf ettiği, "Ankara'nın Tabipler Odası diyor biz de diyor dört bin tane vaka görüyoruz Ankara'da sadece diyor. Oradan Bahçeli çıkıyor diyor ki, Tabipler Odası'nı kapatmamız lazım, Anayasa Mahkemesi'ni kapatmamız lazım. İmparatorluk mu kuruyorsun lan. Ne biçim böyle bir şey olabilir mi ya?" şeklindeki ifadelerin eleştiri sınırlarını aştığını ileri sürdü.

RTÜK, yayında geçen "lan" ifadesinin şahıstan öteye geçerek kurum ve temsil edilenlere yönelik olmasından dolayı küçük düşürücü ve itibarsızlaştırıcı olduğu "kanaatine vararak" Halk TV'nin ilgili kanunun, "Yayın hizmetleri,….İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal ettiğini iddia etti.

Üst Kurul, Halk TV hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Öne Çıkanlar