Halkbank yöneticisine Zarrab gözaltısı

Halkbank yöneticisine Zarrab gözaltısı
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Zarrab soruşturması kapsamında ABD'de gözaltına alındı. GÜNCEL- Halkbank'ın Uluslararası Bankacılıktan...

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Zarrab soruşturması kapsamında ABD'de gözaltına alındı.

GÜNCEL- Halkbank'ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD New York’ta bulunan John Kennedy Havalimanı’nda gözaltına alındı. Bloomberg, Atilla’nın İran'a yönelik uygulanan yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Reza Zarrab ile aynı davadan dolayı gözaltına alındığı bildirdi.

22 Mart 2016'dan beri tutuklu olan İran asıllı iş adamı Reza Zarrab, hem Türkiye'de hem de Birleşik Arap Emirlikleri'nde yönettiği şirketler ağıyla İran yaptırımlarının etrafından dolaşmakla suçlanıyor.
Zarrab'ın yaptırımları ihlal etmek için kullandığı şirketlerden birisinin ise Türkiye'de faaliyet gösteren Royal Holding AŞ olduğu iddia ediliyor.

ABD'li savcılar, Zarrab ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan iki kişinin 2010 – 2015 döneminde aralarında Bank Mellat'ın da bulunduğu büyük İranlı şirketlere finansman sağladığını söylüyor.

REUTERS GÖZALTININ SEBEBİNİ YAZDI

Reuters haber ajansı Atilla’nın Amerika’nın İran’a karşı uyguladığı ambargoları kendi bankası aracılığı ile delmekle itham edildiği gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi.

TEK CÜMLELİK YANIT

Washington Hattı'nın haberine göre, New York Güney Bölgesi Savcılığı, Atilla’nın tutukluluğu sorulduğunda ‘yorum yapamayız’ cevabını verdi.

17-15 ARALIK VE AYAKKABI KUTUSUNDAKİ DOLARLAR

Rıza Sarraf’ın kilit isim olduğu ve kapatılan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet iddialarında Halk Bankası’nın da adı gündeme gelmişti. O dönem Halk Bankası Genel Müdürü olan Süleyman Aslan’ın evinden ayakkabı kutuları içine saklanmış 4.5 milyon dolar çıkmıştı.

Aslan, "Evimden çıkan 4.5 milyon doların tamamı bağışlardan toplanan paralardır. Bu paralar Makedonya’da Balkan Üniversitesi ve Çorum Osmancık’ta İmam Hatip Lisesi’nin yapımında kullanılacaktır. Yardımsever insanlardan toplanan paralardı ve bunları oralara gönderecektim" demişti.

Halkbank’ın İran’a belirsiz yüksek meblağlı para transferi ve altın kaçakçılığı yapılmasına aracı olduğu iddiaları gündeme gelmişti.

MEHMET HAKAN ATİLLA KİMDİR?

Uluslararası Bankacılık 1970 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına 1995 yılında T. Halk Bankası A.Ş.’de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı. Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri’nde Uzman olarak görev aldıktan sonra Stratejik Planlama Daire Başkanlığı’nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 22.06.2007-11.11.2011 tarihleri arasında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yapan Atilla, 11.11.2011 tarihinden itibaren Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Öne Çıkanlar