Hasta tutuklu Hanife Arslan’ın kızı Reyhan Ören: Tahliye olması için cezaevinde ölmesi mi gerekiyor?

Hasta tutuklu Hanife Arslan’ın kızı Reyhan Ören: Tahliye olması için cezaevinde ölmesi mi gerekiyor?
81 yaşındaki hasta tutuklu Hanife Arslan’ın cezasının infazının ertelenmesi için yapılan altıncı başvuruyla ilgili süreç devam ediyor. Arslan'ın kızı Reyhan Ören, "Bir kez daha reddedilmesinden korkuyoruz. Cezaevinde ölmesi mi gerekiyor?" dedi.

Şenol BALI


VAN - 'Terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla verilen 6 yıl 3 aylık cezanın onanmasının ardından 2022 yılında cezaevine giren 81 yaşındaki Hanife Arslan, KOAH, yüksek tansiyon, şeker gibi birçok hastalıkla mücadele ediyor. Van T Tipi Cezaevi'nde kalan Arslan, yaşamını yalnız başına sürdürmekte zorlanıyor. Tahliye edilmesi için uzun zamandır kampanyalar düzenlenen Arslan için yapılan denetimli serbestlik başvuruları reddediliyor. Cezasının infazı için altıncı kez yapılan başvuruyla ilgili süreç devam ediyor.

'BİR KEZ DAHA REDDEDİLMESİNDEN KORKUYORUZ'

Arslan’ın kızı Reyhan Ören, geçen ay yapılan tahliye talebinin bir kez daha reddedilmesinden koktuğunu söyledi. Ören, "Avukatları geçen ay bir kez daha tahliye edilmesi için başvuruda bulundu. Van Bölge ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüş muayene için. Tekrar götürülecek. Süreç devam ediyor. Aile olarak bir kez daha reddedilmesinden korkuyoruz. Bu yüzden endişeliyiz. Hasta ve yaşlı bir kadının tahliye edilmesi için ne lazım? Cezaevinde ölmesi mi gerekiyor? Neden bekleniyor hâlâ?" diye konuştu.

'KONUŞURKEN NEFES ALMAKTA ZORLANIYOR'

Annesinin sağlık durumunun her geçen gün kötüye gittiğini anlatan Ören, “Birçok hastalığı var zaten. Bu hastalıklar daha da ağırlaşıyor. Arkadaşlarının yardımıyla hayatını sürdürüyor. Dün kardeşimle telefonda konuşmuş ve nefes almakta zorlandığını söylemiş. Zaman kaybetmeden tahliye olması lazım. Altı aya yakın bir cezası kalmış. Bunu evde tamamlamasının kime ne zararı olabilir?" dedi.

NE OLMUŞTU?

Hanife Arslan'ın avukatı Jiyan Özkaplan, 2023 yılında cezasının infazının ertelenmesi için başvuruda bulundu ancak Van Bölge ve Araştırma Hastanesi’nin 'cezaevinde kalabilir' raporu üzerine 12 Ocak 2024'de infaz hakimliği başvuruyu reddetti. Özkaplan, 26 Ocak 2024'te Aslan'ın Adli Tıp Kurumu'na (ATK) sevk edilmesi için başvuru yaptı. Bunun üzerine yeniden Van Bölge ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilerek muayene edilen Arslan hakkında 30 Ocak'ta hastane tarafından yine 'cezaevinde kalabilir' raporu verildi. Özkaplan, Arslan’ın ATK’ye sevk edilmesi için geçen ay altıncı kez başvuru yaptı.

Öne Çıkanlar