İHD: 80 yaşındaki ağır hafta mahpus Hanife Aslan tahliye edilmeli

İHD: 80 yaşındaki ağır hafta mahpus Hanife Aslan tahliye edilmeli
İHD, Yürüyemeyen ve acil ameliyat olması gereken 80 yaşındaki mahpus Hanife Arslan’ın tahliye edilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada, "Tahliyesi için pişmanlık dayatılıyor. Hanife Arslan tahliye edilmeli" denildi.

Artı Gerçek - İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri 'F Oturmasının' 617’ncisini şube binası önünde gerçekleştirdi. Eylemde Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan 80 yaşındaki ağır hasta mahpus Hanife Arslan’ın durumuna dikkat çekildi.

'Tedavi haktır engellenemez' ve 'Hasta mahpus Hanife Arslan serbest bırakılsın' pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık, “Hanife Arslan serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” sloganları atıldı. Açıklamaya, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. Açıklamayı, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Hatice Onaran okudu.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin hasta mahpusların iyileşmesine engel olduğunu belirten Onaran, Arslan’ın durumunu paylaştı. Onaran, Arslan’ın Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), diyabet, mide, kalp, tansiyon, eklem gibi hastalıklarını sıralayarak, ciddi sağlık sorunları yaşadığını aktardı.

'TEKERLEKLİ SANDALYE VERİLMEDİ'

Arslan’ın kızından aldığı bilgileri paylaşan Onaran, şunları söyledi:

"Arslan engellilere uygun olmayan koğuş tuvaletinde düştü ve sonucunda dişleri kırıldı. Önceleri bu durumu görmezden gelen idare bu konuda kamuoyu oluştuktan sonra, tuvalete klozet yaptırdı ve Arslan’ı doktora götürdü. Klozete rağmen hareket kısıtlılığı ve yoğun ağrı şikâyeti nedeniyle tuvalete gitmekte çok zorlanan Arslan, tuvalete gitmemek için yemek yemekten kaçınıyor ve bu nedenle beslenmesi bozuldu. Görüşe tekerlekli sandalye ile gelebilen Arslan, rahatsızlıklarının artması üzerine geçen Pazartesi günü hastaneye kaldırıldı ancak, hareket güçlüğü olmasına rağmen tekerlekli sandalye talebi kabul edilmedi."

'ACİL AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR'

Onaran, Arslan’ın sağlık durumuna ilişkin, "Doktor 5 yıl önce olması gereken ameliyatı hemen olması gerektiğini söylemiş. Arslan hapishanede olduğu için, ‘kimseye yük olmak istemiyorum, bu yüzden ameliyat olamam’ demiş. Arslan’ın kızı ‘Anneme pişmanlık dayatılıyor, kabul etmediği için serbest bırakılmıyor’ dedi.”

Arslan’ın cezaevi koşullarında yeterli tedavi ve bakım sağlanamayacağı için ameliyat olmadığını belirten Onaran, hastalık nedeniyle serbest bırakılması için pişmanlık göstermeye zorlandığını söyledi. Onaran, Arslan’ın sağlık ve yaşam hakkının korunabilmesi için serbest bırakılması çağrısında bulundu. (MA)

Öne Çıkanlar