Hasta tutuklu Makbule Özer'in oğlu Medeni Özer: 'Kalan cezasının ev hapsine çevrilmesini istiyoruz'

Hasta tutuklu Makbule Özer'in oğlu Medeni Özer: 'Kalan cezasının ev hapsine çevrilmesini istiyoruz'
83 yaşındaki hasta tutuklu Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu raporu için İstanbul'a götürüldü. Makbule Özer'in oğlu Medeni Özer: Bu gidiş gelişler annemiz için çileye dönüştü. Ya serbest bırakılmasını ya da kalan cezasının ev hapsine çevrilmesini istiyoruz.

Şenol BALI


VAN - Van’ın Edremit ilçesinde 9 Mayıs 2022'de 'örgüte yardım etmek' suçlamasıyla tutuklanan ve cezasının bir yıl ertelenmesi üzerine 7 Eylül 2022’ de tahliye edilen 83 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 'cezaevinde kalabilir' raporu vermesinin ardından 22 Nisan'da ikinci kez cezaevine girdi. Yaklaşık bir aydır Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Özer, avukatlarının başvurusu üzerine üçüncü kez İstanbul ATK’ye sevk edildi.

HASTALIKLARA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMİYOR

Tansiyon, diyabet, astım ve kemik erimesi gibi pek çok hastalığı bulunan Özer, ailesi ve avukatlarının taleplerine rağmen tahliye edilmiyor. Özer’in serbest bırakılması için sosyal medyada da kampanyalar düzenleniyor.

'RAPORLA BIRAKILIP YENİDEN TUTUKLANMA KORKUSU YAŞAMAK İSTEMİYOR'

Artı Gerçek'e konuşan Makbule Özer'in oğlu Medeni Özer, "Geçtiğimiz Cumartesi İstanbul’a götürüldü. ATK tekrar muayene edecek. Bu gidiş gelişler annemiz için bir çileye dönüştü. Annem, İstanbul’a gidiş gelişlerden şikayetçi. Büyük eziyet onun için. Zaten rahatsız, bu süreç daha fazla yoruyor. Artık gitmek de istemiyor. Raporu aldığında tahliye olsa bile seneye yeniden rapor alacak. Her defasında bunu yaşamak istemediğini söylüyor. Raporla bırakılıp yeniden tutuklanma korkusunu yaşamak istemiyor. 'Bırakın cezamı çekeyim daha rahatlarım' diyor. O da yoruldu, bizler de. Çünkü seneye bir daha ATK’ye git, bir daha rapor al... Biz de kendisi de ya tamamıyla serbest bırakılmasını ya da kalan cezasının ev hapsine çevrilmesini istiyoruz, çağrımız budur. Artık çıkması lazım gerçekten" dedi.

'DOMATES VEYA VARSA MEYVE YİYEBİLİYOR'

Annesinin sağlık durumu hakkında konuşan Özer, "Bildiğiniz üzere birçok hastalığı var ve yaşı ilerlemiş. Geçen hafta açık görüşüne gittiğimde bir şey yiyemediğini söyledi. Bir domates veya varsa bir meyve yiyebiliyor. Meyve de bulamıyor, kantinde yok diye. Kapalı yerde kala kala iştahı kapanmış. Yüzündeki şişlikler devam ediyordu, kırmızılıklar da oluşmuştu" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Van’ın Edremit ilçesinde yaşayan Makbule Özer ve Hadi Özer, 24 Temmuz 2018'de gözaltına alındı. Özer çifti hakkında 'örgüte bilerek isteyerek yardım etme' suçlamasıyla dava açıldı. Yargılama sonucunda Makbule ve Hadi Özer'e 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Özer çifti, 9 Mayıs 2022'de tutuklanarak Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konuldu. Birçok hastalığı bulunan yüzde 61 engelli Makbule Özer'in cezası ATK'nin 'cezaevinde kalamaz' raporu üzerine bir yıl ertendi. Makbule Özer, 7 Eylül 2022’de tahliye edildi, eşi Hadi Özer ise cezasını tamamladıktan sonra tahliye oldu. Makbule Özer, ATK'nın bu yıl 'cezaevinde kalabilir' raporu üzerine 22 Nisan'da ikinci kez cezaevine girdi.

Öne Çıkanlar