Havalimanı çalışanına hakarete istenen ceza belli oldu

Havalimanı çalışanına hakarete istenen ceza belli oldu
Fatma Funda Esenç’e 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bodrum’a giden uçağının rötar yapması üzerine havalimanı personeli Tuğçe Selvi’ye (24) hakaret eden ve Türkiye’nin gündemine oturarak büyük tepki çeken Fatma Funda Esenç hakkında 9 ay 15 günden 3 yıl 4 aya hapis istemiyle dava açıldı. Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre Esenç, ‘Kişinin şeref ve saygınlığına saldırarak hakaret’ ile ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlarını işlemekle suçlanıyor. Davanın ilk duruşması ise Ekim ayında.

25 Nisan’da Fatma Funda Esenç, Bodrum’a gidecek uçağının bir saat kadar rötar yapması sonrası Çelebi Yer Hizmetleri A.Ş çalışanı Tuğçe Selvi’ye hakarey etti. Esenç’in, Selvi’ye yönelik sözleri infiale yol açarken, konu yargıya taşındı. Şikâyetçi olduğunu belirten Selvi, yaşanan olaya ilişkin verdiği ifadede şunları söyledi: "Uçağın kalkış saatiyle ilgili bilgi vermek üzere yolcuların yanına gittim. Şüpheli bana yönelik ‘Etek giymekle bu işler olmuyor. Uçağa gittiğinde ne yaptığın belli değil. Hala orada, hiçbir şey olmamış gibi bekliyorsunuz. Sizin kazandığınız para haram para. Bunların hepsi çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın. Koca k…ı büyüteceğine birazcık aklını çalıştır. Bir saat bekledim burada düzgün konuşmayacağım."

Selvi ifadesinin devamında Esenç’in kendisine "Hop-hop temas yok, ben Çingenelerle temas etmiyorum. Sokak süprüntüsü" dediğini anlattı.

"TEKME- TOKAT SAVURDU" İDDİASI 

Esenç ise ifadesinde, yakın bir akrabasının acil ameliyatı nedeniyle Bodrum’a gitmeyi planladığını belirterek "Yolcu alımına başlanmaması üzerine meraklandım ve görevlilere duruma ilişkin soru sordum. Soru yönelttiğim her iki yer görevlisi de alaycı bir üslupla ‘bekleyeceksin, bilmiyoruz bilgi verilmedi’ gibi ifadelerle geçiştirmeye çalıştı. Özellikle müştekinin (Tuğçe Selvi) üslubu nedeni ile kendime hakim olamadım. Müştekiye, görevini yapması gerektiğini nahoş kelimelerle hatırlatmak zorunda kaldım. Benim bu sözlerim üzerine, müşteki bana ‘Seni mahvederim. Ne biçim kadınsın. Sen ne terbiyesiz kadınsın’ dedi ve tartaklamak amacı ile üzerime yürüdü. Tokat ve tekmeler savurdu. Araya giren diğer yolcular bu duruma engel oldu. Uçağın gecikmesi, müştekinin alaycı tavrı ve stres altında olmamdan dolayı nahoş sözcükler kullandım" dedi.İşte yaşanan olayın görüntüleri...

 

CEZAEVİNDEN DE ŞİKAYETTE BULUNULDU: 'BİR ROMAN OLARAK GURURUM İNCİNDİ'

Olaya ilişkin soruşturma devam ederken, İzmir ve Kütahya’da da Esenç hakkında şikâyet başvuruları yapıldı. İzmir’de bulunan Temel Hak ve Adil Fırsatlar İzleme Derneği ile Kütahya Tavşanlı’da cezaevinde bulunan Rüstem Demirci’nin (48) başvuruları da Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması ile birleştirildi. Demirci dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Şüphelinin sarf ettiği ‘Çingenelere temas etmiyorum’ cümlesi ile bir Roman vatandaş olarak gururum incindi. Kendimi dışlanmış ve aşağılanmış hissettim." Bu başvuru üzerine Selvi’nin yanı sıra Demirci’nin ismi de iddianamede şikâyetçi olarak yer aldı.

İDDİANAME: ÇİNGENE TOPLUMUNUN ONURUNU KIRDI

Savcılık iddianamesinde Esenç’in "… O koca k...ı büyütene kadar biraz aklını çalıştır. Sokak süprüntüsü" sözleri ile hakaret suçu işlediğine işaret edildi. İddianamede, Esenç’in "Hop-hop temas yok, ben Çingenelerle temas etmiyorum" sözleri ile de "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçunu işlediği kaydedildi. İddianamenin devamında "Çingenelerle temas etmiyorum cümlesi ile Çingenelerin temas edilmeyen insanlar oldukları benzetmesi yaptı. Bu cümle Çingene toplumunun onurunu kıracak nitelikte" denildi. Mahkemenin kabul ettiği iddianameye göre Esenç için istenen hapis cezası 9 ay 15 günden 3 yıl 4 ay arasında değişiyor. Davanın ilk duruşması önümüzdeki Ekim ayında görülecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar