HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat'tan köpekleri katletme teklifine tepki: Yasa tasarısı meclise gelirse insanlar ayaklanır

HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, 'uyutma' adı altında sokak köpeklerine yönelik yeni yasa teklifinin içeriğine tepkili. Alınması gereken önlemleri sıralayan Şenpolat, "Hayvanlara yönelik yasa tasarısı meclise gelirse insanlar ayaklanır" dedi.

Artı Gerçek - Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, yaşam alanları ellerinden alınan ve sokaklarda yaşamak zorunda bırakılan köpeklere ilişkin yeni yasa teklifinin içeriğini değerlendirdi. Şenpolat, 'sosyalleşmiş' denilen sokak hayvanlarının toplatılması, ardından da 'uyutulması' adı altında ketledilmesinin karşısında olduklarını söyledi.

HAYTAP Başkanı Şenpolat, "Hayvanlar uyutulacak diyorsunuz bu öldürmektir. Agresif olanları tabi ki hayvan bakımevine alın, tedavi edin salmayın. Ama toplama ekibi hiçbir günahı olmayan sosyalleşmiş hayvanı sokağınızdan alacak. Agresif, yaramaz ve kurnaz olanın peşine düşüp yakalamayacaklar. Böyle bir teklif meclise gelirse bırakın hayvanseverleri birçok insanın ayaklanacağını ve sokaktaki hayvanlara sahip çıkacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'UYUTMA' ADI ALTINDA KATLETME DÜZENLEMESİ

AKP, sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. 'Hayati tehlike oluşturdukları' iddiasıyla sokakta yaşayan köpeklere yönelik hazırlanan yeni düzenlemenin yarın meclise gelmesi bekleniyor.

Düzenlemeye göre belediyeler sokakta yaşayan köpekleri toplayacak, barınaklarda bakım ve aşılama işlemi yapılacak, barınaklardaki köpekler için sahiplendirme ilanı verilecek, 30 gün içinde sahiplendirilmeyen köpekler de 'uyutma' adı altında katledilecek.

'BİLİMSEL YÖNTEMLERLE BU HAYVANLARIN POPÜLASYONU DÜŞÜREBİLİRİZ'

Yeni yasa tasarısına son derece karşı olduklarını söyleyen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, “Bu doğru değil. Hiçbir suçu günahı olmayan sosyalleşmiş dediğimiz sokak hayvanlarının toplatılması sonra da Avrupa ya da Amerika'dan özenilerek uyutulması, teknik olarak öldürülmesine kesinlikle karşıyız.

Böyle bir teklif meclise gelirse bırakın hayvanseverleri birçok insan ayaklanacağını ve sokaktaki hayvanlara sahip çıkacağını düşünüyorum. Böyle bir şeye hiç gerek yok. Bilimsel yöntemlerle bu hayvanların popülasyonu düşürebiliriz" dedi.

KISIRLAŞTIRMA, ÜRETİM ÇİFTLİKLERİNİ DURDURULMASI, PETSHOPLARIN YASAKLANMASI...

Alınması gereken önlemleri sıralayan Şenpolat, “Kısırlaştırma, üretim çiftliklerini durdurulması, petshopların yasaklanmasıyla nüfusu durdurabiliriz. Bunu bugüne kadar yapmadılar. STK'lar bunları dile getirdiğinde yapmadılar, 'bütçe yok' dediler. Avrupa ve Amerika'nın alınması gereken iyi ve kötü örnekleri var.

Onlar bizdeki sokak hayvanlarını görünce 'ne kadar güzel, keşke bizim ülkemizde de olsa' diyor. Hayvanlar sokaklarda olmasın diye mücadele eden toplumun en muhafazakar kesimi bir anda Avrupa ve Amerika'dan örnekler almaya çalışıyorlar" diye konuştu.

'İNGİLTERE'Yİ ÖRNEK VERİYORLAR AMA SENİN O BÜTÇEN YOK'

Anadolu kültürü vurgusu yapan Şenpolat, “Hayvan bakım evlerinin geliştirilmesi için İngiltere'yi örnek veriyorlar ama senin o bütçen yok. Türkiye'de bu kadar hayvan bakımevi açmaya kalksan ciddi rakamlar vereceksin. Gerçekten niyetin olsa açıklamada üretim çiftlikleriyle ilgili bir şey görürüz. Köpek ticaretine izin veriyorsunuz, internetten satışlar devam ediyor.

Doğurtulmasında, üretilmesinde ve satılmasında hayvanların suçu yok. Esas denetlemesi, kuduz aşısını yapması gereken makamlar uyuyor. Biz burada Anadolu kültürünü Avrupa kültürüne karşı savunuyoruz. Böyle bir şey olursa bütün ülkeyi ayağa kaldırırsınız. Sokak hayvanlarıyla yüzyıllardır beraber yaşıyoruz. İyi niyetli insanlara, derneklere ceza veriyorsunuz" ifadelerini kullandı.

'BÜTÜN HAYVANLARI ÖLDÜRSENİZ BİLE YERİNE YENİSİ GELECEK'

Kaçak üretim çiftliklerine dikkat çeken Şenpolat, "Hayvanlar uyutulacak diyorsunuz bu öldürmektir. Agresif olanları tabi ki hayvan bakımevine alın, tedavi edin salmayın. Ama toplama ekibi hiçbir günahı olmayan sosyalleşmiş hayvanı sokağınızdan alacak. Agresif, yaramaz ve kurnaz olanın peşine düşüp yakalamayacaklar. Toplamalarda bunu görüyoruz.

Bütün hayvanları öldürseniz bile yerine yenisi gelecek. Çünkü üretim çiftliklerini denetlemek için hiçbir şey yapmıyorsunuz. İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesi kaçak ya da yasal yollarla hayvan üreten çiftliklerle dolu. Böyle bir teklif meclise gelirse bırakın hayvanseverleri birçok insan ayaklanacağını ve sokaktaki hayvanlara sahip çıkacağını düşünüyorum" dedi. (DHA)

Öne Çıkanlar