HDP Bahçelievler ilçe binasına saldıran şahsın tutukluluk halinin devamına karar verildi

HDP Bahçelievler ilçe binasına saldıran şahsın tutukluluk halinin devamına karar verildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Haziran 2022 18:38
A+ A-
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe binasına yönelik saldırının ilk duruşması Bakırköy Adliyesi 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

+GERÇEK- Duruşmaya sanık M.S.E, tutuklu bulunduğu Metris 2'Nolu T Tipi Cezaevi'nden Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Avukatlar, SEGBİS konuşmasının kayda alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti, SEGBİS kaydı açılmasına yer olmadığını söyleyerek avukat talebini reddetti. 

Sanık, ifadesinde yüz felci geçirdiğini, iş kazasında bir parmağını kaybettiğini, işsiz olduğunu, panik atak geçirdiğini, psikolojisi bozuk olduğu için saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. 

Sanık, saldırıyı gerçekleştirirken herhangi bir kişiden talimat almadığını, sosyal medya hesabı üzerinden tehdit edildiği için HDP Bahçelievler İlçe binasına konuşmak amacıyla gittiğini sözlerine ekledi.

İki silah ve bıçağı kendisini korumak için yanına aldığını söyleyen sanık, bina içerisinde "bölücü" yazıların olduğu pankartlar gördüğü için saldırıyı gerçekleştirdiğini anlattı. 

'BİZİ ÖLDÜRMEYE GELDİ'

Olay esnasında bina içinde olan tanık İsmail Günay ise ifadesinde, sanığın üye olmak için HDP binasına geldiğini söylediğini belirtti. "Biz içerideydik. Kapıyı açtık; üyelik talebinde bulunmak istediğini söyledi. Oturdu, çay getirdik. Silahı bana ve iki arkadaşıma doğrulttu. Bize '10 dakika sonra hepiniz gebereceksiniz' dedi. Silah patlamayınca panikten kaçtı. Bizi öldürmeye geldi ama silah patlamadı, olmadı. Bir de çayı arkadaşımızın ayağına değil tam suratına attı. Planlı, bize yönelik bir eylemdi" dedi.

Tanık Ebdulaziz Şimşek, "Biz ilçe binasındayken sanık binaya geldi. Üye olacağını söyledi. Çıktı; bir süre sonra yeniden geldi. Başkanlar geldi mi diye sordu. Lavaboya gitti geldi. Çayı önüne bıraktık. Çayı Ramazan'a fırlattı. 'Teröristler, hepinizi öldüreceğim' dedi. Bıçak ve silahı aynı anda çıkardı" dedi.

Avukat Eylem Arzu Kayaoğlu, sanığın öldürmeye teşebbüsten yargılanmasını talep etti. Sanığın, HDP ilçe binasına iki silah ve 25 santimetre uzunluğunda bir bıçakla gittiğini belirten Kayaoğlu, olay yerine polisler gelmeden, müşteki ve sanığın ifadesi alınmadan, valiliğin silahların kuru sıkı olduğunu belirten açıklama yaptığını; bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Silahların yeniden incelenmesini talep eden avukat Kayaoğlu, "Olayın öldürmeye teşebbüs olduğunu düşünüyoruz. Kaçma şüphesi var. Eğitim hayatıyla ilgili bir açıklık yok. Tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istiyoruz." dedi.

Sanığın avukatıysa, saldırıya uğrayan HDP'lilere "Saldırı sonrası, müvekkilimi kovalayarak ne eylemi yapmayı düşündünüz? diye sordu. 

'MÜNFERİT BİR OLAY DEĞİLDİR'

Sanığın, WhatsApp üzerinden mesajlastığı İbrahim ve Kürşat isimli kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ifade eden Kayaoğlu, "Cesaretlendirici konuşmalar dikkate alınarak İbrahim ve Kürşat hakkında suç duyurusunda bulunulması ve dosyanın ağır ceza mahkemesi'ne gönderilmesine ve görevsizlik kararı verilmesi talep ediyoruz" dedi.

Müşteki avukatlarından Avukat Gürkan İstekli, "Tüm bu anlattığımız olay örgüsünü birincisi sınıf hukuk fakültesi öğrencisine anlatsak olayın öldürmeye teşebbüsten olduğunu söyler. Sanık mağdurmuş gibi söylemlerde bulunuyor. Savcı merak etmemiş olmalı ki tek bir soru sormadı. Bugün burada oturan kişiler ölmüş olabilirlerdi. İnsanlarla ilgili yargılama gerektiği gibi yapılmazsa bu ve buna benzer çeteler insanları öldürmeye, HDP'ye saldırmaya devam edeceklerdir. Sanki tek başına canı sıkılmış HDP'ye saldırayım, demiş gibi. HDP atış poligonu mu ki HDP ye saldırıya gidiyor. Yine İbrahim ve Kürşat la yazışmaları açık şekilde olayın münferit bir olay olmadığını ortaya koymaktadır.  TCK 35 sanığın öldürmeye teşebbüs ettiği, bıçakla öldürücü yere darbe vurmaya çalışması, sanık suçtan kurtulmaya dönük ifadeleridir. İtibar edilmemesi gerekiyor. Olay çok net. İki tane silah bir kişiyi öldürecek kapasitede bıçakla yargıtay kararlarında da öldürücü silah olduğu, ağır ceza da yargılanmali, görevde takipsizlik kararı verilmesini ve tutukluluk yönünden karar verilmeli" dedi.

Öldürmeye teşebbüs suçunun ağır ceza mahkemesi kararına girdiğinden, dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. 


Öne Çıkanlar