HDP'li Beştaş: Güzel’e ters kelepçe talimatını kim verdi?

HDP'li Beştaş: Güzel’e ters kelepçe talimatını kim verdi?
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekili Semra Güzel’e ters kelepçe takılmasının talimatını verenlerin kim olduğunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in tutuklanmasına dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergede, "Bundan 7 yılı aşkın bir süre önce, 2014 yılında,'Çözüm Süreci' olarak adlandırılan süreçte çekildiği belirtilen ve 2017 yılından beridir güvenlik birimlerinin ve Cumhuriyet Savcılıklarının elinde olan fotoğrafların basına servis edilmesi ve 8 Ocak 2022 günü fotoğrafların da yayımlanmasıyla Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında aralarında AKP ve MHP’li milletvekillerinin olduğu çok sayıda kişi tarafından bir linç kampanyası başlatılmıştı. Ardından Semra Güzel’in suç teşkil etmeyen fotoğraftan ibaret görüntüleri Meclis gündemine gelmiş ve iktidar tarafından yürütülen bir linç kampanyası ile hukuka aykırı bir şekilde Semra Güzel’in dokunulmazlığı kaldırılmıştır" denildi. 

‘ŞU AN CEZAEVİNDE TEK BAŞINA TUTULMAKTADIR’

Önergede, Güzel'in adliyeye sevk edildiği sırada çekilen ve servis edilen görüntülere işaret edilerek, "Güzel’e yönelik kolluk kuvvetlerinin işkence uygulamaları tüm kamuoyuna yansımıştır. Hedef gösterme ve nefret söylemlerinin odağında; peruk taktığı gibi gerçeğe aykırı beyanlar ile gözaltı esnasına ilişkin görüntüler kamuoyuna servis edilmiştir. Hastane muayenesi usule aykırı olarak elleri ters kelepçeli iken onlarca polisin yanında yapılmış ve şu an cezaevinde tek başına tutulmaktadır" diye kaydedildi. 

Önergede şu sorulara yer verildi: 

-Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in gözaltına alınması öncesinde bir planlama yapılmış mıdır? Kolluğun ters kelepçe uygulaması bu planlama neticesinde mi gerçekleşmiştir?

- Bu planlama hangi birimlerin iştiraki ile gerçekleşmiştir? 

- Semra Güzel’in ait gözaltına alınma aşamasında görüntü alınması hangi amaçla planlanmıştır? Videoları kim çekmiş ve kim servis etmiştir? Bu konuda verilmiş bir talimat var mıdır?

-Kolluğun gözaltı işlemi tesisi sırasında ters kelepçe, başa bastırma şeklindeki uygulamaları suç teşkil etmekte olup kamera kayıtları alındığı esnada kolluk, bu suçu hangi dayanakla işlemişlerdir?

-Kolluğun Güzel’i gözaltına aldığı sırada uyguladığı işkence görüntülerinin tüm kamuoyuna yansıtılması bir tehdit yöntemi midir?

-Gözaltı işlemi esnasında işkence uygulayan kolluk görevlileri hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?

-Gözaltı işlemi sırasında Güzel’e ters kelepçe ve kötü muamele yapılmasının talimatı kim tarafından verilmiştir? Bu kanunsuz emir değil mi?

-Semra Güzel’in usulsüz sağlık muayenesine tabi tutulması da bir planlama neticesi midir? Bu uygulama ile ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma ve inceleme başlatılmış mıdır/başlatılacak mıdır?

-Bir milletvekilinin, kötü muamele uygulanarak gözaltına alınması parlamentonun itibarını sarsmamış mıdır?

-Bir milletvekilinin bu şekilde gözaltına alınması halk iradesinin yok sayılması değil midir?

-Bu uygulama Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’e oy veren Diyarbakırlı seçmenlerin yok sayılması değil midir?

-Semra Güzel nezdindeki bu uygulamalar halkı kin ve düşmanlığa tehdit suçu değil midir? Bu uygulama, Kürt halkına yönelik bir düşmanlık politikası değil midir?

-Anayasal güvence altında olan seçme hakkının yok sayılması hukuk devleti ilkesinden vazgeçilmesi değil midir?

-Semra Güzel’in toplumsal linçin odağında tutulmasına imkan veren ve aynı zamanda hukuka da aykırı olan uygulamaların neden olduğu toplumsal zararın giderilmesi için hangi önlemler alınacaktır?

-Hukuki güvenliği yok eden uygulamaların sona erdirilmesine ilişkin kapsamlı bir çalışma yapılacak mıdır?"(MA)

Öne Çıkanlar