HDP’li Kuday'dan 'Saldırılara son verin' çağrısı

HDP’li Kuday'dan 'Saldırılara son verin' çağrısı
Yayınlanma:
A+ A-
Mardin’deki mezarlık ziyaretlerine katılan HDP İl Eşbaşkanı Salih Kuday, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara son verilmesini istedi.

Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEBYADER) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin il ve ilçe örgütleri Ramazan Bayramı dolayısıyla kentte mezarlık ziyaretlerinde bulundu. Ziyarete HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay da katıldı. Artuklu ilçesinde bulunan ve sokağa çıkma yasakları dönemi ile farklı çatışmalarda hayatını kaybedip, ailelerine teslim edilmeyenlerin cenazelerinin bulunduğu Kamor Kimsesizler Mezarlığı ile Yalım ve Trafo mezarlıklarında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenlerin mezarları başında dualar okundu.

Mezar başında konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, annelerin yüreğinin yakılmasına son verilmesini istediklerini belirterek, Türkiye’nin saldırılarının insanlıkla alakası olmadığını söyledi. Türkiye’nin, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) işbirliğiyle Federe Kürdistan Bölgesinde sürdürdüğü saldırılara dikkat çeken Kuday, saldırıların bir an önce son bulması çağrısı yaptı. Kuday, kimsenin iktidara inancının kalmadığını belirterek, Ortadoğu’ya barışın gelmesi ve annelerin yüreklerinin daha fazla yanmaması için savaşa son verilmesi gerektiğini söyledi.

Ziyaret okunan duaların ardından sona erdi. (MA)