HDP’li Başaran’ın kaçırılan çocuk sorusuna, Bakan Yanık ‘Görevimiz değil, kayıp şahısları biz aramıyoruz’ dedi

HDP’li Başaran’ın kaçırılan çocuk sorusuna, Bakan Yanık ‘Görevimiz değil, kayıp şahısları biz aramıyoruz’ dedi
HDP'li Başaran Batman'da kaçırılan 14 yaşındaki çocuğun akıbetini sordu. Bakan yanık, sosyal medya hesabı üzerinden, "Görevimiz değil, kayıp şahısları biz aramıyoruz" cevabını verdi.

Artı Gerçek- HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, sosyal medya hesabından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'a, Batmanda 14 hyaşında kaçırılan çocuğu sordu. Bakan Yanık, "kayıp şahısları biz aramıyoruz" dedi.

HDP’li Başaran, 20 Aralık’ta Twitter hesabından Batman’da 14 yaşında bir çocuğun G.Y. tarafından kaçırıldığını yazıp bakanlığın hesabını etiketleyerek, “Çocuğun ailesi sesini duyurmaya çalışıyor, haberiniz var mı? K.A.’nın ailesi yaşamından endişe ediyor ve mümkün olan her yolla kamuoyuna ve yetkililere sesini duyurmaya çalışıyor. Tanıklar, 10 Aralık günü çocuğun G.Y. tarafından önünün kesildiğini ve konuşmaya zorlandığını söylüyor. Çocuğun bulunması için ne yapıyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

'HİRANUR VAKFI MESELESİNDE OLDUĞU GİBİ İKİ YIL YAŞANANLARI İZLEYECEK MİSİNİZ'

Başaran paylaşımlarında kaçırılan K.A.'nın annesi M.A.'nın, "Gitmediğimiz yer kalmadı. Nereye başvurduysak, bulacaklarını söylediler. Ancak üzerinden bir hafta geçmesine rağmen bulmadılar. Görüntüler var ve kim olduğu belli. Kızımı istiyorum” sözlerine de yere vererek, şu ifadeleri kullandı:

"Görüntüleri izlediniz mi? Çocuğu zorla alıkoyanların kim olduğuna dair görüntüler dershanenin olduğu bölgede bulunan Jiyan Parkı'ndaki kameralara yansıdığı halde bir haftadır çocuk nasıl bulunamıyor? Çocuğu bulacak mısınız? Suçun yargıya intikali halinde sürece müdahil olacak mısınız? Yoksa Hiranur Vakfı meselesinde olduğu gibi iki yıl yaşananları izleyecek misiniz? Çocukların istismar edilmesine daha ne kadar göz yumacaksınız? Siz sorularımıza cevap vermeseniz de K.A. sağ salim bulunana kadar mücadelemize devam edecek, olayın takipçisi olacağız."

'BAKANLIĞIMIZIN GÖREV VE YETKİLERİNİ BİLMEDİĞİNİZİ ŞAŞKINLIKLA MÜŞAHADE ETMEKTEYİM'

Başaran'ın sorusunu alıntılayarak cevap veren Bakan Yanık, "öncelikle Bakanlığımızın görev ve yetkilerini bilmediğinizi şaşkınlıkla müşahade etmekteyim. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak emniyet ya da kolluk birimlerinin yetkilerine sahip değiliz" ifadelerini yazdı.

Bakan Yanık, cevabına şöyle devam etti:

“Anlamanız için biraz daha açayım, kayıp şahısları biz aramıyoruz. Emniyet ve kolluk güçlerimiz gereken özen ve dikkati de ayrıca göstermektedirler.

Daha hangi kurumun hangi yetkiye sahip olduğunu bilmeden milletvekili sıfatıyla insanları yanlış yönlendirme çabanızı ise -tüm iyi niyetimle kasten yapmadığınızı varsayarak- tam bir akıl tutulması olarak görüyorum. Dilerim bundan sonra aynı hatayı tekrarlamazsınız."

'GÖREVİNİZ, KAÇIRILDIĞI İFADE EDİLEN ÇOCUĞU BULMAKKEN BİZE CEVAP VERMEKLE MEŞGULSÜNÜZ'

Başaran , Yanık'ın görevimiz değil cevabını alıntılayarak, "Çocuğu korumakla yükümlü devletin bakanı olarak göreviniz, kollukla işbirliğine geçip kaçırıldığını ifade edilen çocuğu bulmakken sizi göreve çağırdığımız için bize cevap vermekle meşgulsünüz. Yazık!" ifadelerini kullandı.

Başaran'ın paylaşımı şöyle:

"Sn. Yanık asıl ben hayretle okudum cevabınızı. Görev ve sorumluluklarınız içinde çocukları korumak olduğundan bihabersiniz belli ki. Olsun, ben anlatayım: Kayıp değil, ailesi 14 yaşında çocuğun kaçırıldığını ve bütün girişimlerine rağmen sonuç alamadığını ifade ediyor.

Çocuğu korumakla yükümlü devletin bakanı olarak göreviniz, kollukla işbirliğine geçip kaçırıldığını ifade edilen çocuğu bulmakken sizi göreve çağırdığımız için bize cevap vermekle meşgulsünüz. Yazık!" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar