Helikopterden atılan Osman Şiban için 15 yıl hapis istemi

Helikopterden atılan Osman Şiban için 15 yıl hapis istemi
Yayınlanma:
A+ A-
Van Çatak'ta gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban'a açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Savcı Şiban için "terör örgütü üyeliği" iddiasından 15 yıla kadar hapis istemiyle mütalaa verdi.

Artı Gerçek - Van’ın Çatak ilçesi kırsalında 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan askerler tarafından Servet Turgut ile birlikte gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban hakkında “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Şiban ve avukatları hazır bulunurken, duruşmanın iki tanığı ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; duruşmada “tanık” sıfatı ifade verenleri tanımadığını belirten Şiban, tanıkların ifadelerine de katılmadığını söyledi. Şiban, “Köye geri dönüşler serbest olunca gidip ev yaptım. Yılın belirli aylarında orada ikamet ettim. Evime hiçbir örgüt mensubu gelmedi. Ben yaylada kalıyorum ve orada da hiçbir hareketlilik görmedim. Ben evimde yılın iki ayı kalıyorum, ot biçip oranın bakımını yapıyorum. Yılın 10 ayı evim boş. Herhangi bir yerde tüp, mazot gibi herhangi bir şey gömmedim. Beraatımı istiyorum” dedi.

Tanıklardan N.A., Şiban’ı tanıdığını ancak hiçbir ilişkisinin olmadığını söylerken, diğer tanık Y.S. ise emniyette verdiği bilgilerin doğru olduğunu ve Şiban’ın “terör örgütü üyesi” olduğunu iddia etti.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Ardından mütalaasını mahkemeye sunan savcılık, Şiban’ın “terör örgütü üyeliği”nden cezalandırılmasını istedi.

Şiban'ın avukatları ise, savunma yapmak için süre talep etti.

Mahkeme, avukatların süre talebini kabul ederek, duruşmayı 11 Nisan’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Osman Şiban ve Servet alan, Van'ın Çatak ilçesinde "Yıldırım-10 Norduz" operasyonuna çıkan askerler tarafından Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Çığlıca köyünün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül 2020'de gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıkları iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları sırada ortaya çıkmıştı. Yedi çocuk babası Servet Turgut, yoğun bakım servisinde olaydan 20 gün sonra vefat etmişti.

Olayı haberleştiren gazeteciler de tutuklanıp yargılanmıştı. Gazeteciler sonrasında beraat etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar