Helikopterden atılan Şiban'ın avukatı: Başka bir dosya için ifadesini almak için hastaneye götürüldü

Helikopterden atılan Şiban'ın avukatı: Başka bir dosya için ifadesini almak için hastaneye götürüldü
'Hastaneden ifadesi alınabilir şeklinde bir sağlık raporu çıkarsa bu şüpheli bir rapor olacaktır.'

Van'da gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz bırakılan ve helikopterden atıldığı ortaya çıkan Osman Şiban'ın avukatı, müşteki durumunda olduğu dosyadan ifadesi alınamazken 'şüpheli' sıfatıyla yer aldığı dosyadan ifadesinin alınmak üzere hastaneye götürüldüğü bilgisini verdi.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de Servet Turgut’la birlikte gözaltına alındıktan 2 gün sonra hastanede ortaya çıkan ve helikopterden atıldıkları hastane raporuyla doğrulanan Osman Şiban, bugün sabah saat 05.00 sularında evi basılarak askeri hastaneye götürüldü.

Şiban'ın avukatı Ekin Yeter, son gelişmelere ilişkin ARTI TV'ye bilgi verdi. Şiban'ın maruz kaldığı işkenceden dolayı hafıza kaybı yaşadığını ve son sağlık durumunu paylaşan Avukat Yeter, Şiban'ın 'şüpheli' sıfatıyla devam eden soruşturma dosyası kapsamında ifade vermesi için götürüldüğünü öğrendiklerini söyledi.

Şiban'ın, müşteki olduğu dosyanın dışında bölgede devam eden operasyonlar gerekçe gösterilerek 'şüpheli' sıfatıyla bir soruşturma dosyasının daha bulunduğunu söyleyen Avukat Yeter,  "Müşteki olduğu dosyada ifadesinin alınamayacağı hastane evrakları ve savcılığın tuttuğu tutanklarda açık şekilde belirtilmesine rağmen saat 05.00'te askeri hastaneye götürüldü" dedi.

MÜŞTEKİ DURUMDA İFADESİ ALINAMAZKEN HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Jandarmayla yaptıkları görüşmelerde bilgi alamadıklarını söyleyen Avukat Yeter, adli makamlarla yaptıkları görüşmeler sonucu Şiban'ın 'şüpheli' konumda olduğu dosyada ifadesinin alınması için hastaneye götürüldüğünü öğrendiklerini belirtti.

Sabah hastanede sağlıkçılarla, jandarmayla yaptığımız görüşmelerde net bilgi alamadık. Adli makamlarla yaptığımız görüşmelerde kendisinin şüpheli konumda olduğu dosyada ifadesinin alınması için hastaneye götürüldüğü bilgisini paylaştılar.

'İFADESİ ALINABİLİR' DENİRSE ŞÜPHELİ BİR RAPOR OLACAKTIR

Avukat Yeter, "Müşteki olarak ifadesi alınamaz durumdayken, şüpheli olduğu dosyada ifadesinin alınıp alınmayacağının değerlendirilmesi gerekiyor. Kendisi herhangi bir ifadeye çağrılmış değil, kendisi evinden alınıp iradesi dışında hastaneye götürüldü. Hastaneden ifadesi alınabilir şeklinde bir sağlık raporu çıkarsa bu şüpheli bir rapor olacaktır" dedi.

Avukat Yeter, Van Valiliği'nin 'yüksekten düştü' açıklamasını da, "Müşteki ve şüpheli konumda olduğu iki dosyada da gizlilik kararı var. Valiliğin açıklamayı neye istinaden yaptığına dair bir bilgimiz yok" sözleriyle değerlendirdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar