İstanbul dışına çıkışı yasaklanan Eliaçık: Halkla diyaloğumu kesmek istiyorlar

İstanbul dışına çıkışı yasaklanan Eliaçık: Halkla diyaloğumu kesmek istiyorlar
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 22:02
A+ A-
Yaptığı bir konuşma nedeniyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve yurt dışı ile İstanbul dışına çıkması yasaklanan İhsan Eliaçık, Artı Gerçek'e konuştu.

ARTI GERÇEK – İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’ın, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasından karar çıktı. Eliaçık ile avukatının katıldığı duruşmada, Eliaçık'ın esas hakkındaki savunmasını yapmasının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Eliaçık'a, Demokratik İslam Kongresi tarafından düzenlenen bir konferansta yaptığı ve internet sitesinde yayınlanan konuşması nedeniyle "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Eliaçık’ın haftanın Pazartesi ve Cuma günleri karakola giderek imza vermesini zorunlu kılınırken, yurt dışının yanı sıra İstanbul dışına çıkışını da yasaklandı.

"TÜRK SAVAŞ TÖRESİNE BİLE UYGUN DEĞİL"

İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık, kararı Artı Gerçek’e değerlendirdi. "İstanbul dışına çıkış yasağının ne gerekçeyle verildiğini anlamakta zorlandığını" belirten Eliaçık, kendisine hangi gerekçelerle ceza verildiğini şu sözlerle açıkladı:

"Bana, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla ceza verdiler. Konferanslardan birinde Hz. Muhammed döneminde yaşanan Hendek Savaşı’nı anlatmıştım. ‘Niye, Hendek Savaşı’nı anlattın? Bölgede yaşananları dini açıdan meşrulaştırmak mı, istiyorsun?’ diye sordular. Hatırlarsanız, o zamanlar Taybet Ana’nın cenazesi günlerce sokakta kalmıştı. Hacı Birlik’in cenazesini sokakta panzerin arkasına takıp sürüklemişlerdi. Bir de Kevser Eltürk’ün cenazesini Muş Varto’da çırılçıplak teşhir etmişlerdi. Dava konusu konuşmamda bu yapılanları eleştirmiştim. Bu, ahlaksızca bir savaştır. Cenevre Sözleşmesi’ne, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, İslam dinine, hatta Türk savaş töresine bile aykırıdır, demiştim. Bu söylediklerimin terör örgütü propagandası olduğunu iddia ederek ceza verdiler."

"HALKLA DİYALOGUMUZU KESMEK İSTİYORLAR"

Eliaçık, İstanbul dışına çıkışının yasaklanmasına ilişkin ise şunları söyledi:

"Önce fuarlara sokmuyorlardı, şimdi il dışına çıkışı tamamen yasakladılar. Önümüzdeki aylar fuar mevsimi. Ayrıca Ramazan ayı da yaklaştı. Esasen bu etkinliklere katılımımızı engelleyerek halkla diyalogumuzu tamamen bitirmek istiyorlar. Bu kararla, ‘dışarı çıkma, otur oturduğun yerde’ deniliyor."

"ÖZ YÖNETİMİ SAVUNMAK PKK’Yİ SAVUNMAKTIR, DENİYOR"

Kendisine verilen ceza sonrasında mahkemenin tutumunu da değerlendiren Eliaçık, "Mahkemenin tutumunu anlamak mümkün değil. Tarihe de, hukuka da vakıf değiller. Öz yönetimi PKK’nin icat ettiğini sanarak, her öz yönetim savunusunu ‘terör propagandası’ olarak değerlendiriyorlar" dedi.

Hamkeme heyeti, Eliaçık’a verilen cezada indirime gitmezken, Eliaçık’ın avukatı cezaya itiraz edeceklerini ve tedbir kararlarının kaldırılmasını isteyeceklerini söyledi.

Öne Çıkanlar