Hilvan'da seçimden önce 500 kişilik iş ilanı açıldı: 'Seçim malzemesi olarak kullanıyorlar'

Hilvan'da seçimden önce 500 kişilik iş ilanı açıldı: 'Seçim malzemesi olarak kullanıyorlar'
DEM Parti'nin kazandığı Hilvan'da iptal edilerek tekrarlanması kararlaştırılan seçimlere günler kala İŞKUR'un TYP kapsamında 500 kişilik işçi alımı ilanı açtığı ortaya çıktı. DEM Partili Ayan, "İş vaadini seçim malzemesi olarak kullanıyorlar" dedi.

URFA - 31 Mart'ta Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) kazandığı Hilvan'da iptal edilen seçim 2 Haziran'da yenilenecek. Seçimlere yaklaşık iki hafta kala Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İŞKUR'un Hilvan'da 500 işçi alımı için ilana çıktığını söyleyen DEM Parti Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, "Hilvan halkının 9 ay sonra kapıya koyacakları bir iş vaadine inanmayacağını biliyoruz" diye konuştu.

'NEDEN MAYIS AYI İÇERİSİNDE ALINIYOR?'

whatsapp-gorsel-2024-05-20-saat-19-25-30-ef858aeb.jpg

Artı Gerçek'e konuşan Ayan, iş ilanının geçtiğimiz hafta açıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

"İŞKUR henüz resmi bir açıklama yapmadan, Hilvan'da sahada çalışırken insanlar bize 'işçi alımı varmış' dediler ve biz de bunun üzerine bir araştırma yaptık. Gerçekten de baktık ki, Hilvan'da böyle bir alım söz konusu. İŞKUR, geçtiğimiz hafta çıktığı ilanda 'Urfa'nın Hilvan ilçesinde 500 kişiyi işe alacağız kaymakamlık bünyesinde' diyor. Bu 500 kişinin de mayıs ayı içinde işe alınacağı söyleniyor. Yani, seçimlerin yenileneceği Hilvan'da 'bu tarihte 500 kişiyi alacağız' deniliyor. Haliyle biz de 'koskoca Urfa, 13 ilçesi var ve 2,5 milyona yakın insan yaşıyor, neden Hilvan'da 500 kişi alınıyor, neden mayıs ayı içerisinde alınıyor' diye soruyoruz."

'AKP'NİN İLK DEFA YAPTIĞI BİR ŞEY DEĞİL'

Bunun seçim malzemesi olarak kullanıldığını vurgulayan Ayan, "Gittikleri ailelere 'sizi işe alacağız' diyorlar. Tabi bu AKP'nin ilk defa yaptığı bir şey değil. İnsanları iş vaadiyle işe alacaklarını söyleyerek bunu seçim malzemesi olarak kullanıyorlar" diye konuştu.

İŞÇİ ALIMLARINI MECLİSE TAŞIDI

İŞKUR üzerinden işçi alımlarını Meclis'e de taşıyan Ayan, önergesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a "Henüz Mart 2024'te 50 kişinin TYP'li olarak işe alındığı Hilvan ilçesinde, Hilvan Kaymakamlığı için açılan 500 kişilik iş ilanı hangi ihtiyaca yönelik olarak, hangi pozisyon ve görevler için açılmıştır? Bu ihtiyaçlar ne zaman ve nasıl tespit edilmiştir? İŞ-KUR tarafından yapılacak işçi alımları, hangi sebeple 2 Haziran 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimden hemen önce son başvuru tarihi 16 Mayıs 2024 olacak şekilde ilan edilmiştir?" şeklinde sorular yöneltti.

NE OLMUŞTU?

DEM Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde Hilvan Belediyesi'ni 521 oy farkla kazandı. AKP'nin itirazı üzerine seçim, bazı sandıklardaki oyların yakıldığı ve çalındığı gerekçesiyle iptal edilerek 2 Haziran'da yenilenmesine karar verildi. Seçimin iptal edilmesine gerekçe gösterilen olayla ilgili yürütülen soruşturmada aralarında AKP seçim kurulu üyesinin de olduğu 7 kişi tutuklandı. Seçimlerin iptal edilmesinden kısa bir süre sonra Hilvan Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, 2 Haziran'da yenilenecek seçime kadar Hilvan Belediyesine kayyum olarak atandı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar