Hiranur'da çocuk istismarı kararına kadınlardan ilk açıklama: Bu kararla bir algı yıkıldı ‘başımıza bir şey gelmez’ diyemeyecek

Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı davasının ardından açıklama yapan kadın örgütleri kararı gecikmiş olmasına rağmen olumlu olarak değerlendirdi. Kadınlar, "Bu yaşanılanın son olması için mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

Ezgi YILDIZ


İstanbul - İsmailağa cemaati bağlantılı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirmeye maruz bırakılması ile ilgili davada çıkan cezaların ardından kadın örgütleri açıklama yaptı.

Bugün Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yedinci duruşması görülen davada mahkeme, baba Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl, Kadir İstekli'ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Fatma Gümüşel hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Kararın ardından kadın örgütleri bir açıklama daha yaptı. EMEP’li Kadınlar adına konuşan Devrim Avcı “Bu yaşanılanın son olması için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Sol Feminist Hareket adına yapılan konuşmada “Bu sonuç kadın mücadelesi sayesinde alındı. Münferit bir örnek değildi, birçok kız çocuk buna maruz bırakıldı. Bu mücadele sonsuz bir mücadeledir” ifadeleri kullanıldı.

KCDP adına konuşan Fidan Ataselim ise şunları söyledi:

"Bu karar tüm eksikliklerine rağmen, gecikmiş olmasına rağmen şöyle bir algıyı yoktı: Siz ister şeyh olun, ister pir olun, ister baba olun, ister ana olun. Hiçkimse küçücük çocukların bedeni üstünde söz sahibi değildir. Bugünkü kararda şu algı yıkılmıştır, başımıza bir şey gelmez diyemeyecekler. Çocukları evlendiririz diyemeyecekler. Herkes ayağını denk alacak. Toplumdan gizlemeye çalıştılar bu mahkemeyi. Neler yaşandığını biz biliyoruz. Korkmayın çocuklar, kadınlar. Sizin hayatınızı 4 duvar arasına tıksalar da o kapıların ardında biz varız. Sanıkların avukatı, İsteğimiz ailenin çocuğuna kavuşmasıdır' demişti. Batsın o aileler. Aile ismiyle çocuk istismarını kimse meşrulaştıramaz. Anayasanın hangi maddelerini değiştirmek istiyorlar, biliyoruz. Bu yobaz düşünceleri ve yobazları yerle bir edeceğiz. Bu ülkenin çocukları gülüp oynamayı yaşamayı hak ediyor" dedi.

TİP’li Kadınlar adına konuşma yapan Filiz Yaprak da “Laik toplumsal düzen yeniden inşa edilene dek istismarcılarla mücadele edeceğiz” dedi.

Kadınlar “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları attılar.

Öne Çıkanlar