Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismar davasında karar açıklandı

Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismar davasında karar açıklandı
Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken Kadir İstekli ile evlendirilip cinsel istismara maruz bırakmasına ilişkin yürütülen davada karar açıklandı. Baba Gümüşel'e 20 yıl, İstekli'ye 30 yıl, anne Gümüşel'e 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - İsmailağa cemaati bağlantılı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirmeye maruz bırakılması ile ilgili dava bugün görüldü. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yedinci duruşması görülen davada karar çıktı.

Yaklaşık dört buçuk saat süren duruşmanın ardından karar açıklandı. Mahkeme, baba Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl, Kadir İstekli'ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Fatma Gümüşel hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Davayı takip eden avukatların aktardığı bilgiye göre; sanık avukatları 20 Ekim Cuma günü ‘hakim ile husumetimiz var’ diyerek reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme tarihi ile reddi hakim talebinde bulundukları tarihler arasındaki süre kısıtlı olduğundan bu başvurun henüz değerlendirilmediği belirtildi.

whatsapp-image-2023-10-23-at-14-09-04.jpeg

DURUŞMA ÖNCESİ KADIN ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

Açıklama öncesi “Erkek, aile, tarikat, cemaat, istismar ediyor. Devlet istismarcıyı koruyor” yazılı pankart taşıyan kadınlar, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atıldı.

İlk olarak EMEP’li Kadınlar adına Hazal İlik konuştu. İli, Bu ülkenin gerici karanlığa teslim edilmek istenen tüm kadınlar için buradayız. Bu ülkede iktidar mahalle aralarından üniversite kampüslerine kadar örgütleniyor. Bir kere daha söylüyoruz izin vermeyeceğiz. Karanlığın karşısında dikilecek kadınlar var ve hiçbir yere gitmiyoruz”

Kadınlar Birlikte Güçlü’den Cemile Baklacı konuştu. Baklacı, “Bu adliye koridorlarını kadın cinayetlerini ve istismarlarından çok iyi biliyoruz. Bütün dellileri ortada bütün işbirlikçilerini tanıyoruz. Erken yaşta evlilik diyerek çocuk istismarının adını koymayan, çocuğun rızası var diyenler, bu istismar faili cemaatle boy boy fotoğrafları olanlardır. Onlar bu suçun ortağıdır ve yargılanmalıdır. Sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

whatsapp-image-2023-10-23-at-10-36-32.jpeg

TİP’li Kadınlar adına yapılan konuşmayı Filiz Yaprak yaptı. Yaprak yedinci duruşmadan karar beklendiğini ifade ederek “Faillerin gerekli cezayı alması için yürütülen davaya gizlilik kararı getirildi. Aynı zamanda mahkeme heyeti de ceza vermeyi erteledi. Bizse yine buradayız. Çünkü H.K.G ilk değil ve maalesef son olamayacak. Bu dava bir sapığın münferit bir istismarı değil…. Kısacası bu dava münferit bir sapığın cezalandırıldığı bir dava değil, bu ülkenin çocuklarına sistematik olarak yapılan işkencenin davasıdır” dedi.

'12 KASIM’DA YÜRÜYÜŞ YAPACAĞIZ'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise yaptığı konuşmada, “Dava kapalı görüldüğü gibi karar da erteleniyor. Neye karar verilemiyor anlamış değiliz. Bir kadın yıllarca başvuru yaptığı her yetkili yerde kapılar yüzüne kapatılmış. Herkesin tabii ki savunma hakkı var. Ama unutulmasın ki bu davanın bütün tanıkları bu dava için mücadele eden kadınlardır.

Buradan çıkacak kararın peşindeyiz. Bu ülkede istismarcısı ile karşı karşıya gelecek diye bir çocuk dava öncesi kalp krizi geçirdi. Bu mahkemelerden çıkan kararlar ile elbette alakalıdır. Biz bu gidişatı durdurabiliriz. Tüm kadınlara sesleniyorum ‘korkmayın çare biziz, bizim örgütlü mücadelemizdir.’ Bu toplumun realitesi var diye açıklama yaptı. Böyle bir toplum realitesi diye bir şey yoktur, yaşanan suçtur. Bizler bu gidişatı durdurmak isteyen kadınlar olarak 12 Kasım’da yürüyüş yapacağız ve herkesi bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

whatsapp-image-2023-10-23-at-10-36-24-1.jpeg

SOL Feminist Hareket adına yapılan konuşmada ise yetkililer göreve çağırılarak “Hiranur Vakfı’nda 6 yaşında çocuğa gelinlik giydirenlerin, memleketi kuşatan bu tarikat karanlığının yargılandığı bu dava H.K.G'nin mücadelesi, biz kadınların mücadelesiyle başladı. Tarikat karanlığına karşı yine bugün buradayız. Yaşamlarımızdan da, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz demek için buradayız.
H.K.G,H.Ş.,D.Ş ve bu karanlıkla kuşatılmak istenen tüm kız çocukları, tüm kadınlar için buradayız. Yaşatılan bu cendereye karşı en geniş mücadele cephesini büyütmek için buradayız” ifadeleri kullanıldı.

whatsapp-image-2023-10-23-at-10-36-24.jpeg

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfu kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G'yi 6 yaşındayken Kadir İstekli’yle evlendirdiğine dair haber ilk olarak 3 Aralık'ta BirGün gazetesinde Timur Soykan'un imzasıyla yayımlanmıştı. Soykan’ın devam niteliğinde yazdığı haberlerin ardından olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel, 15 Aralık 2022'de tutuklanmıştı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan ve Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Kadir İstekli'nin "nitelikli cinsel saldırı" ve "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlarından 30 yıldan az olmamak üzere, diğer sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in de "çocuğun nitelikli cinsel istismara iştirak" suçundan 18 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması istenmişti.

Yargılamanın ilk duruşması 30 Ocak’ta görülmüştü. Mahkeme heyeti dosyaya gizlilik kararı almış ve yayın yasağı getirmişti.

27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı sanıkların cezalandırılmasını istemişti. 31 Mart’ta görülen üçüncü duruşmada mahkeme, bir tanığın daha dinlenmesi yönündeki isteği kabul ederek davayı 5 Haziran'a ertelemişti. İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel'in tutukluluk halinin devamı yönünde karar çıkmıştı.

5 Haziran’da görülen ve karar çıkması beklenen dördüncü duruşmada, bir tanığın daha dinlendiği ve duruşma savcısının mütalaasını vermek için ek süre talebinde bulunduğu öğrenildi, dava 17 Temmuz’a ertelendi. 17 Temmuz’da görülen beşinci duruşmada Kadir İstekli'nin avukatının dosyadan çekilmesi üzerine dava 9 Ekim tarihine ertelenmişti.

Davanın altıncı duruşmasında ise yeni avukatın savunma yapmak için süre talep etmesi nedeniyle mahkeme sanık avukatına süre vererek duruşmayı 23 Ekim’e (bugün) ertelenmişti. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar