İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Edanur açıklaması: 'Sorumlular cezasız kalmayacak'

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Edanur açıklaması: 'Sorumlular cezasız kalmayacak'
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 yaşındaki Edanur'un İBB ait bir parktaki çukura düşürek ölümüyle ilgili başlattıkları soruşturmanın tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu. İmamoğlu "Sorumlular cezası kalmayacak" dedi.

Artı Gerçek - Beş yaşındaki Edanur Gezer'in Küçükçekmece Menekşe Sahil Parkı'ndaki çukura düşürek ölmesinin ardından başlatılan soruşturma devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidarın konuyu siyasi 'istismar' meselesi haline getirdiğini öne sürdü. İktidarın ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçmişte yaptığı açıklamaları hatırlatan İmamoğlu, sorumluların da cezası kalmayacağını ifade etti.

'TEFTİŞ SÜRECİ YAKINDA TAMAMLANACAK'

İBB Başkanı İmamoğlu, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Küçük Edanur’un, İBB’ye ait bir parkta yaşamını kaybetmesinin yasını tutuyoruz. Olayın hemen ardından başlattığımız teftiş süreci yakında tamamlanacak. Sorumluluları cezasız bırakmayacağız. Adli makamların da soruşturması devam ediyor.

'GÜZEL ÖLDÜLER DİYENLERİN SÖZDE VİCDANİ ÇIKIŞLARINA İTİBAR ETMİYORUZ'

Minik yavrumuzun acısını yaşarken, bu olayın her zaman olduğu gibi siyasal istismar malzemesi haline getirilmesini de utanarak izliyoruz. Bu ülkede kah tren kazalarındaki ihmallerde, kah maden facialarındaki ihmallerde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Bu olaylarda ağızlarını bıçak açmayanların, ya da ‘Ölüm bu işin fıtratında var. Güzel öldüler.’ diyebilenlerin sözde vicdani çıkışlarına itibar etmiyoruz. 5 yaşındaki bir yavrumuz ne yazık ki yaşamdan kopmuştur. Üstelik, olayla ortaya çıkan aile trajedisi ise, iktidarın çocuklarımızı koruyup kollamada ne kadar başarısız kaldığının kanıtıdır. Kuşkusuz olayla ilgili soruşturma gibi, 5 yaşındaki bir çocuğun anne babasından ayrı oluşu ve bu yüzden cenazesinin kaldırılmasının dahi 2 gün alması da incelemeye muhtaçtır. Yaşamını yitiren bir yavrumuzun ardından, sıfatı büyük devlet adamlarının sadece siyasi saiklerle yaptıkları açıklamaları vicdanlı kamuoyunun takdirine bırakıyor, yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum."

NE OLMUŞTU?

Küçükçekmece Menekşe Sahil Parkı'na 26 Nisan Cuma günü akrabalarıyla pikniğe giden 5 Edanur Gezer, İBB’nin açtığı çukura düşerek öldü.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bilirkişi tarafından yapılan incelemede, çukurun 1 metre 35 santim derinlikte olduğu tespit edildi.

Edanur Gezer’in babası Emrah Bodur’un cezaevinde olduğu; haymatlos (herhangi bir ülke vatandaşı olmayan kişi) olduğu için bir süredir geri gönderme merkezinde tutulan annesi Nurcan Gezer'in ise kızının vefatı nedeniyle 12 gün izin verilerek serbest bırakıldığı belirtildi.

ANNENİN, KIZINI YANINA ALINMASINA İZİN VERİLMEMİŞ

Kızının geri gönderme merkezinde yanında olmasını istediğini, ancak izin verilmediğini söyleyen Nurcan Gezer “Oraya piknik yapmaya gitmişler. Çayırlık alanda çukur varmış. İçine düşmüş. Herhangi bir önlem alınmamış. Oradaki güvenlik, çukuru biliyormuş. Çocuğumun kayıp olduğunu söylediklerinde güvenlik hemen çukura bakmış ve çocuğum çukurdaymış. Buna sebep olanların ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” demişti.

İBB, PARKTA AİLENİN İKİ KEZ UYARILDIĞINI ÖNE SÜRMÜŞTÜ

İBB'den yapılan ilk açıklamada ise şöyle denilmişti:

"6 Nisan 2024 tarihinde saat 11.30 sularında iş makinalarıyla kazı çalışması başlatıldı. Çalışma devam ederken, aynı gün saat 16.05’de bir ailenin park içerisinde çalışma yapılan alana yakın bir noktada, mangal yakıp piknik yaptığı tespit edildi. Parktaki güvenlik görevlileri aileyi uyardı. Uyarıya aldırış etmeyen aile pikniğe devam etti. Güvenlik görevlileri yetersiz kalınca İBB Zabıta ekiplerine haber verildi. Zabıta ekipleri ihbar üzerine parka geldi. Parkta ateş yakmanın yasak olduğunu aileye ileten zabıta, pikniğin sonlandırılmasını istedi.

“O sırada 5 yaşındaki kız çocuklarının kayıp olduğunu fark eden aile, zabıtadan yardım istedi. Aramalar ailenin piknik yaptığı alana 7-8 metre mesafedeki balçık alanda yoğunlaştırıldı. Gün içerisinde çalışma yapılan alanda oluşan 136 santimetre derinliğindeki su birikintisi kontrol edildi. 5 yaşındaki kayıp kız çocuğunun, kazı içerisinde oluşan su birikintisinde olduğu tespit edildi." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar