İBB Meclisi'nde Vahdettin-Atatürk tartışması

İBB Meclisi'nde Vahdettin-Atatürk tartışması
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi bugün bir ay aranın ardından yeni döneme tartışmalar eşliğinde başladı. İBB Meclisi’ne Vahdettin – Atatürk tartışması damga vurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin bir ay aranın ardından yaptığı toplantıda Vahdettin–Atatürk tartışması çıktı. İBB CHP Grup başkan vekili Doğan Subaşı’nın konuşması sırasında "Vahdettin İngiltere’ye kaçmıştır" demesi üzerine Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul "Vahdettin bir ülkenin padişahıdır. Osmanlı'nın padişahıdır. Bu ülkeden kaçmamıştır" diye tepki gösterdi.

Halktv.com.tr'den Hazal Ocak'ın haberine göre, tartışmanın büyümesi üzerine AKP’li ve CHP’li Meclis üyesi ayağa kalkarak sözlü tartışmalar yaşadı. İBB CHP Sözcüsü Tarık Balyalı "Siz Vahdettin’i savunmaya devam edin, biz Mustafa Kemal’i savunmayı devam edeceğiz. Aramızdaki fark budur" dedi. İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da "İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin haindir’ diye bağırandan daha bir büyük hain olmaz" diye konuştu.

İBB Meclisi tatilin ardından Saraçhane’deki İBB binasındaki toplantı salonunda başladı. Eylül ayı meclis toplantılarının ilk oturumu tartışmalar eşliğinde geçti. Gündem dışı söz alan İBB İYİ Parti Grup başkan vekili İbrahim Özkan, 2022 demokrasi raporuna değinerek "Raporuna göre Türkiye son 10 yılda en fazla anti-demokratik hale gelen 10 ülkeden biri. Dünya Demokrasi Ligi’nde Cibuti ve Ruanda gibi ülkelerin de gerisindeyiz. Rapora göre Türkiye ‘toksit bir kutuplaşma’ içinde…Bu da tamamen iktidarda 20. yılını dolduran AK Partinin eseri. Ama az kaldı, kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı siyaset dili bitecek, bu topraklardan adalet ve demokrasi yeniden filizlenecek. Kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

‘FAİZ YÜKÜ 2.2 TRİLYON’

Türkiye’de iç borçlanma faizinin anaparayı geçtiğini belirten Özkan "2022 Haziran’da anapara 1.6 trilyon faiz ise yaklaşık 2.2 trilyon. Çünkü TÜFE arttı, döviz arttı. Ve her ay tüfe arttıkça döviz arttıkça aradaki makas daha da açılıyor. Kendileri gidici ama bırakacakları enkaza bir bakar mısınız? Sadece hazineden böyle bir faiz yükü var düşünün" ifadelerini kullandı.

‘AVATAR BENZETMESİ’

Özkan’ın ardından söz alan İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul’un değerlerinden uzak, sanal bir yöntemle yönetildiğini söyleyerek "Bildiğiniz gibi sanal dünyanın aktörleri avatarlardır. Avatarların vizyonu olmaz. Zira, avatar bir başkasının sesi ve görüntüsüdür. Biz oyunlarda hep avatarı görürüz ama asıl oyuncuyu göremeyiz. Avatara hangi sesi yüklerseniz o sesi duyarsınız" dedi. Göksu, üç gün önce gerçekleşen metrobüs kazasından da bahsederek "Olayın sıcaklığıyla birkaç genç arkadaşımız asla tasvip etmediğimiz bir şekilde olay yerinden bir yayın yapmışlardır. Ancak bu kadar büyük bir kazanın bütün sorumluluğunu bir kız çocuğumuzun üzerine yıkma densizliğine de müsaade etmeyeceğiz" dedi. Göksu, konuşmasında İmamoğlu’na, öğrenci İstanbulkart’larına uygulanan yüzde 40 zammı geri almasını isteyerek "Yani bir imza bekliyor" diye konuştu.

Göksu’nun ardından söz alan İBB CHP Grup Başkan vekili Doğan Subaşı ise Göksu’nun ithamlarını kabul etmediklerini belirterek söze başladı. Subaşı, konuşması sırasında özetle "Kraliçe öldü başınız sağ olsun. İngilizler çok severler İslamcıları. Arabistanlı Lawrence o koymuştur teoriyi. ‘Burada siyasal İslam'ı kullanarak çok şey yapabilirsiniz orduda’ diyen Arabistanlı Lawrence'tir. Meşhur bir adamdır. Sizin kurucu liderlerinizin de birçoğu İngiltere'den mezun olmuş gelmiştir. Vahdettin mesela örnek aldığınız lider İngiltere'ye kaçmıştır. İngiliz gemisiyle kaçmıştır. Örnek aldığınız bazı Orta Doğu'daki örgütler. İngilizler tarafından kurulmuştur" dedi.

‘VAHDETTİN KAÇMADI’

O sırada Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul "Vahdettin bu ülkenin padişahıdır. Osmanlı'nın padişahıdır. Bu ülkeden kaçmamıştır" diye tepki gösterdi.
Bu sırada AKP’li üyelerle CHP’li üyeler ayağa kalktı ve aralarında sözlü tartışmalar yaşandı. Bunun üzerine Subaşı "Dedelerimiz on beş yaşında kızla düğüne giriyordu. Ben kızmayacak mıyım? Atatürk hakkında idam cezası veriyordu dört tane idam cezası verdi. Ben buna kızmayacak mıyım? Hem onu hem de onu sevemezsin. Ya onu seveceksin ya bunu. Sevgili İzmirliler size helal olsun. İstanbul'dan size kucak dolusu sevgiler gönderiyorum. 6 Ekim'de aynısını İstanbul'da yapacağız. Size söz veriyoruz" dedi. Bunum üzerine Okul "Sultan Vahdettin bu topraklardan kaçmamıştır sürülmüştür. Tarihi doğru tespit edelim. İşi tarihe getirip meclisi germeyelim" yanıtını verdi.

‘YUNAN TOHUMLARI’

Balyalı söz alarak "Arkadaşlarımızın kendi kulaklarıyla duyduğu bir ifade var. Arkada AK Parti üyelerden bize söylenen ‘Yunan tohumu’ ifadesi var. Şunu rica ediyoruz, söylemediyse söylemedim desin, söylediyse de özür dilemesini bekliyoruz" dedi. Bunun üzerine AKP’li Meclis üyesi Tarık Kanbur "Doğan Bey'in kalkıp Vahdettin'e ki Vahdettin ki bu devletin son padişahıdır ve bu topraklardan cebinde tek bir kuruş olmadan sürgün edilmiştir. Devletin birliği ve beraberliği için buna göz yummuştur. Vahdettin'e buradan hain gösteren zihniyetin özür dilemesini bekliyorum. Ben bu ifadeyi kullanmadım" ifadelerini kullandı.

‘BİZ ATATÜRK’Ü SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Kanbur’a yanıt veren Balyalı "’Meclis üyesi ben böyle bir şey söylemedim’ demedi. Vahdettin’i savundu. 3 şey söyleyeceğim. Biraz önce devletimiz dediği, biz devletimizde padişahlık sistemi yoktur bu bir. İkincisi devletimiz diye bahsettiği Türkiye Cumhuriyeti devleti değildir. Bizim devletimiz Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Üçüncüsü Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Vahdettin’i savunma yeri değildir. Kendisini İngiliz’e teslim etmiş, bu ülkeden kaçmış, Milli Mücadele’nin karşısında durmuş. Vahdettin bizim için bir haindir" diye yanıt verdi. Meclis 1. Başkanı "Sizi Kınıyorum" demesi üzerine Balyalı genele seslenerek "Siz Vahdettin’i savunmaya devam edin, biz Mustafa Kemal’i savunmayı devam edeceğiz. Aramızdaki fark budur" dedi.

‘ONLAR UTANADURSUN’

Tartışmalar üzerine tekrar söz alan Tevfik Göksu "İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin haindir’ diye bağırandan daha bir büyük hain olmaz. Bırakın onlar tarihinden utanadursunlar. Biz tarihimizden utanmıyoruz. Tarihimizle gurur duyuyoruz" dedi. AKP Grubu ‘Bravo’ diyerek alkışladı. Bunun üzerine Okul "Burası İBB Meclisi ve konuştuğumuz konulara bakın. Üzülmemek mümkün değil" dedi. Tekrar söz alan Balyalı ise "Benim ifadelerim bu meclisteki herhangi birini hedef almadı ama benim şahsıma ilişkin ‘hain’ dedi. Atatürk ve silah arkadaşlarına idam kararı çıkartan bizim için tarihsel olarak böyle değerlendirilir" dedi.

Öne Çıkanlar