İBB'de isim tartışması: 'Sinan Ateş' reddedildi, 'Sultan Vahdettin' oldu

İBB'de isim tartışması: 'Sinan Ateş' reddedildi, 'Sultan Vahdettin' oldu
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, AKP ve MHP oylarıyla Pendik’teki bir caddeye 'Sultan Vahdettin” adını verdi. İYİ Parti'nin 'Sinan Ateş' önerisi ise reddedildi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Mart ayı ikinci oturumunda, Pendik’te Güllübağlar, Ramazanoğlu ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan caddeye “Sultan Vahdettin Caddesi” adı verildi. Kararı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti reddetti. İYİ Parti’nin Doç. Dr. Sinan Ateş talebi de Meclis Bakan Vekili tarafından reddedildi. AKP ve MHP’nin çoğunlukta olduğu İBB Meclisi’nden karar oy çokluğu ile kabul edildi.

Medyascope'dan Ali Macit'in haberine göre; İBB Meclisi Mart ayı ikinci oturumu Meclis birinci Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’de toplandı. Komisyon raporundaki 9. madde Pendik’te bazı caddelere isim verilmesini kapsıyordu. Bunlardan Ertuğrul Gazi, Velibaba ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan caddeye “Sultan Abdülhamid Han Caddesi” Güllübağlar, Ramazanoğlu ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan caddeye “Sultan Vahdettin Caddesi” caddesi adı verildi.

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ İBRAHİM ÖZKAN: DOÇ. DR. SİNAN ATEŞ OLSUN

Oylama sırasında AKP’nin İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, söz aldı ve Millet İttifakı partilerinin teklife “ret” oyu verdiğini hatırlattı. Türkyılmaz, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Mücahit Kılıçdaroğlu” sloganını hatırlatarak, CHP’nin teklifi reddetmesini “riyakar” olduğunu söyledi.

Türkyılmaz, İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’a “Red mi ediyorsunuz?” diye sordu. Özkan, teklifi kabul etmediklerini söylerken, silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş’i hatırlatarak, “Abdülhamit ve Vahdettin ismi çok fazla var. Neden bu teklifi 20 yılda değil de şimdi yapıyorsunuz? Bu caddenin adı, Doç. Dr. Sinan Ateş olsun” diyerek aykırı teklif önerisiyle geldi. Meclis Birinci Başkan Vekili Okul, Özkan’ın teklifini aykırı teklif olamayacağını söyleyerek, teklifi reddetti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar