İBB'den 1 Mayıs'taki ulaşım kısıtlamasıyla ilgili açıklama

İBB'den 1 Mayıs'taki ulaşım kısıtlamasıyla ilgili açıklama
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1 Mayıs'ta İstanbul Valiliği tarafından alınan yasaklar kapsamında yapılmayacak seferler ve kapalı kalacak istasyonlar hakkında bilgi verdi.

Artı Gerçek - İstanbul Valiliği, Avrupa Yakası'nda 1 Mayıs'ta toplu ulaşıma geniş ölçekli yasak getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, valilik tarafından açılanan yasak doğrultusunda yarın yapılmayacak seferler ve kapalı kalacak istasyonlar hakkında bilgi verdi.

ÇAĞLAYAN-MECİDİYEKÖY-ZİNCİRLİKUYU DURAKLARI KAPATILACAK

İETT, İstanbul Valiliği’nin aldığı karar gereği metrobüs hattında Çağlayan – Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu duraklarında yolcu indirme ve bindirme yapamayacak.

Otobüs hatlarında seferlerine, planlandığı şekilde devam edecek. Kapatılacak yollar sebebiyle oluşabilecek yoğunlukları bertaraf etmek amacıyla 520 ek sefer için 65 araç hazırda bekleyecek.

İstanbul Valiliği’nin yasakları kapsamında İBB'nin 1 Mayıs'ya özel toplu taşım seferleri değişiklikleri şöyle:

VALİLİK KARARIYLA ULAŞIMA KAPATILACAK ULAŞIM AĞLARI

1 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 05.30’dan itibaren;

1. M2 Yenikapı –Hacıosman metro hattının Vezneciler, Haliç, Taksim Meydan, Şişhane, Osmanbey, Mecidiyeköy, Gayrettepe Zincirlikuyu metro (tüm giriş ve çıkış noktaları dahil) durakları sefere kapatılacak.
2. Kabataş-Taksim Meydan Füniküler hattı seferleri yapılamayacak.
3. İstiklal Caddesi üzerinde Nostalji Tramvay seferleri olmayacak.
4. Tünel Meydan - Karaköy arası Füniküler hattı seferleri valilik kararıyla yapılamayacak.
5. Taksim, Tarlabaşı, Ömer Hayyam ve Tepebaşı İETT Otobüs durakları (Şişli istikameti ve Fatih istikameti olmak üzere çift taraflı) sefere kapatılacak.
6. M7 Mahmutbey - Yıldız metro hattının Kağıthane - Yıldız arası tüm metro (tüm giriş ve çıkış noktaları dahil) durakları sefere kapatılacak.
7. Bağcılar - Kabataş arasında çalışan tramvay hattında Topkapı istasyonu son durak olarak kullanılacak. Yine valilik kararıyla Topkapı - Kabataş arasında yolcu taşınamayacak
8. T5 Eminönü - Alibeyköy tramvay hattının Cibali istasyonu son durak olarak çalışacak. Cibali - Eminönü arasında yolcu taşınamayacak. 9. Valilik kararı sebebiyle Çağlayan, Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu Metrobüs durakları çift taraflı olarak sefere kapatılacak.

BAZI VAPUR SEFERLERİ DE YAPILAMAYACAK

Şehir Hatları Genel Müdürlüğü;

1 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 05.30’dan itibaren;

1. Valilik kararı serbestler, Avrupa yakasından Anadolu yakasına yolcu ve araç taşınması mümkün olabilecek.
Ancak; Anadolu yakasından Avrupa yakasına “Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Eminönü iskeleleri ile Harem-Sirkeci arası” yolcu ve araç taşınamayacak.

2. Adalar’a yapılan karşılıklı seferler devam edecek.

3. Eyüpsultan tarafına yapılan seferler sürecek, ancak; Balat, Beyoğlu, Sütlüce, Hasköy sahil tarafına yapılan seferler valilik kararıyla yapılamayacak.

OTOPARKLAR DA BOŞALTILACAK

01 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat 05.30 itibariyle;

İspark’ın işlettiği Taksim, Şişhane, Kabataş, Mecidiyeköy, Şişli, Saraçhane, Beşiktaş Meydan, Dolmabahçe civarındaki otoparklar boşaltılacak. Araç parklarına müsaade edilmeyecek.

Ayrıca; Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli ve Fatih İlçelerinde Taksim Meydanına çıkan güzergahlar ve yakın çevresinde bulunan tüm cadde ve sokak üzerine araç parkına bir gece öncesinden müsaade edilmeyecek.

Öne Çıkanlar