İBB'den Adalar'daki minibüslerle ilgili açıklama

İBB'den Adalar'daki minibüslerle ilgili açıklama
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar'da tepki çeken minibüsleri savundu. Açıklamada, "Hafta sonu ve bayramlarda 60 binin üzerinde insanın Adalar ilçesine gelmesi, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti sürdürmenin önemini arttırmaktadır" denildi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Adalar'da tepki çeken elektrikli minibüs seferlerini başlatmasına dair açıklama yaptı.

Adalar'da yaşayanlar, bu boyuttaki araçların ilçenin doğal yapısını bozacağı ve güvenlik sorunu yarattığı gerekçesiyle İBB'ye tepki göstermişti. Dün uygulamaya konulan minibüslerin önünü kesen dokuz kişi, jandarma tarafından gözaltına alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sosyal medya hesabından açıklama yaparak, uygulamayı savundu.

FAYTONLARIN YERİNE ELEKTRİKLİ ULAŞIM HATIRLATMASI

Açıklamada, Adalar ilçesinde atlı faytonlarla yapılan taşımacılığın İBB Meclisi'nde 16 Ocak 2020'de iptal edildiği, faytonların yerine elektrikli araçlarla ulaşımın sağlanması kararının alındığı hatırlatıldı.

Ada halkına toplu ulaşım hizmeti sağlanması için 6 Şubat 2020 tarihli UKOME kararına istinaden 40 adet 13 kişilik elektrikli, tescilsiz aracın ilçede faaliyete başladığı aktarılan açıklamada, uygulamanın 30 Nisan 2024'te sona erdiği kaydedildi.

Açıklamada, Adalar'daki toplu taşıma araçlarının, tescilli, yüzde yüz elektrikli, sessiz ve çevreci araçlardan oluşması için bir dizi çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Adalar'a özel yeni bir araç üretilmesi için ulusal ve uluslararası araç üreticilerine yönelik ihale açıldığı anlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Açtığımız ihalelere katılım olmamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında ASELSAN ile ortak çalışma gerçekleştirilmiştir. Adalar ilçemiz için sıfır emisyonlu, yüzde yüz elektrikli, engelli erişimine uygun, sessiz, tek şarjla 150 kilometre menzile sahip ve ilave şarja ihtiyaç duymadan Büyükada'da 21 tur hizmet verebilen, yeni nesil güvenli ulaşım sistemlerine sahip araçlar üretilmiş ve kurumumuza teslim edilmiştir."

'GÜVENLİ ULAŞIM DONANIMIYLA ÜRETİLDİLER'

Açıklamada, yazın Adalar'ın nüfusunun arttığı vurgulanarak, "Özellikle hafta sonu ve bayramlarda 60 binin üzerinde insanın Adalar ilçesine gelmesi, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti sürdürmenin önemini arttırmaktadır. Bu nedenle tescilli, çevreci ve yeni nesil güvenli ulaşım donanımlarıyla üretilmiş elektrikli araçlarımız, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde 15 Haziran 2024'te hizmete alınmıştır. Toplu ulaşım hizmetinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli emniyet tedbirlerinin alınması hususunda Adalar Kaymakamlığına da bilgi verilmiştir."

Adalar Sivil İnisiyatifi, 'azman' diye niteledikleri minibüslerin kapladıkları hacmin, Adabüslerin üç katı olduğunu, genişlikleri ve yüksekliklerinin doğal sit alanı olan Adaların yolları için büyük olduğunu belirterek karşı çıkıyor.

Bu minibüslerle birlikte Adalara kontrolsüz ve sınırsız ziyaretin artacağı ve çevre sorunlarının büyüyeceği belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar