İçki ve sigara satış yasağının kapsamı genişletildi

İçki ve sigara satış yasağının kapsamı genişletildi
İçki sunumu ve satışı ile tütün mamulleri satışına uygulanan yasak genişletildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerin bahçeleri de yasak sınırı kapsamına alındı.

Artı Gerçek - Tütün Mamulleri ve İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Tarım ve Orman Bakanlığı yönetmeliğindeki düzenlemeyle, içki ve sigara satışının yasak kapsamı genişletildi.

Düzenlemeye göre, sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerdeki içki sunumu ve satışı ile tütün mamulleri satışı için uygulanan yasak, bu yerlerin yerleşkeleri için de geçerli olacak. Yasak kapsamında, bu hizmetlerin verildiği yerlerin açık alanları ile bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri yerleşke sınırları içinde kabul edilecek.

Düzenlemeye göre ayrıca, açık içki satışı yapılan yerlerin içinde veya bu yerlerin tamamen bağımsız olmayan bölümlerinde faaliyette bulunmak üzere perakende satış belgesi başvurusunda bulunanlara, perakende satış faaliyetine ilişkin farklı bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunsa bile, tütün mamulü veya içki perakende satış belgesi düzenlenmeyecek.

Açık içki satış belgesi bulunan konaklama tesislerinde, mesire yerlerinde ve kamp alanlarında faaliyet gösteren perakende satış yerlerinde bu hüküm uygulanmayacak. (AA

Öne Çıkanlar