İddia: Kızılay özel şirketlere konteyner satıyor

İddia: Kızılay özel şirketlere konteyner satıyor
Yayınlanma:
A+ A-
11 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın 115 bin liraya özel şirketlere konteyner sattığı iddia edildi. Kızılay’ın alt şirketi Kızılay Sistem Yapı A.Ş., TCDD’nin düzenlediği bir ihaleyi de aldı.

Artı Gerçek - Maraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın deprem bölgesine gönderilmesi gereken çadırları sattığı gündeme geldi. Kızılay’ın şimdi de alt şirketi olan Kızılay Sistem Yapı A.Ş, Malatya’daki üretim tesisinde konteyner sattığı öne sürüldü. İddiaya göre Kızılay, 115 bin liraya özel şirketlere konteyner satıyor.

Halk TV’den Fırat Fıstık’ın haberine göre 21 metrekarelik konteynerler sipariş geldikten sonra üretiliyor. Ulaşılan bilgilere göre, şirket arandığında, mayıs ayına kadar dolu olduklarını, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da müteahhidi Rönesans Holding’in sipariş ettiği konteynerleri yetiştirmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Depremin gerçekleştiği 6 Şubat gününde konteyner üreten devasa fabrikada hazırda olan tek bir konteyner dahi yoktu. Üretim de istenildiği gibi değil.

Kızılay Sistem Yapı Genel Müdürü Üzeyir Pala, 14 Şubat’ta verdiği bir röportajda “Günde minimum 50 konteyner üretecek şekilde her şeyimizi planlamak durumundayız” demişti. Fakat şu anda fabrikada bir günde 15-20 konteyner üretilebiliyor.

Pala, aynı röportajda ürettikleri konteynerleri AFAD'a teslim edeceklerini de belirterek "AFAD bunları alarak afetzedelerin ihtiyaçlarını gideriyor. Biz de bu amaçla hizmet görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Fakat ortaya çıktığı üzere Kızılay’ın şirketi, AFAD’a acil konteyner göndermek bir yana konteynerleri özel şirketlere satıyor.

KIZILAY SİSTEM YAPI A.Ş, İHALE ALDI

Kızılay Sistem Yapı A.Ş., TCDD’nin düzenlediği bir ihaleyi de aldı ve 14 Mart’ta sözleşme imzalandı. Kızılay, bir devlet kurumu olan TCDD’den de ürettiği konteynerler için 36 milyon 400 bin lira kazanacak. Üstelik bu ihale adrese teslim şekilde düzenlendi ve Kızılay tek başına girdiği ihaleyi kazanmış oldu.(Kaynak)

Öne Çıkanlar