İddia: Sinan Ateş suikastı sonrası MHP'li Kılavuz'un evine giden polisin tayini çıktı

İddia: Sinan Ateş suikastı sonrası MHP'li Kılavuz'un evine giden polisin tayini çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Tolga Şardan, Sinan Ateş suikastıyla ilgili yeni bir iddia ortaya attı. Şardan Tolga Demirbaş’ı MHP’li Kılavuz’un bulunduğu evden gözaltına alan polisin tayini çıktığını belirtti.

Artı Gerçek - Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in 30 Aralık'ta Ankara'da öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Daha öncede Ateş suikastıyla ilgili ayrıntılar paylaşan T24 yazarı Tolga Şardan, bu hafta kaleme aldığı yazısında, Tolgahan Demirbaş’ı gözaltına almak için MHP’li Kılavuz’un bulunduğu eve giden polisin tayini çıktığını ve soruşturmanın asıl savcısının izninin uzatıldığını öne sürdü.

Ateş suikastını organize eden kişi olarak bilinen Doğukan Çep’in Gürcistan bağlantısına dikkat çeken Şardan, “Çep’in, hakkındaki yakalama kararları sebebiyle uzun süredir arandığı için kimliğini gizlemek amacıyla Gürcistan’da bulunduğu sırada “Abdullah” kod adını kullandığını tespit ettim” dedi.

Çep’in ifadesini bire bir aktardığını söyleyen Şardan şunları belirtti:

“(...) Hasan Gedik dosyasından 35 senelik cezamın olduğunu biliyorum. Ben bu suçtan dolayı kaçıyordum. Diğer aranmalarım konusunda bilgim yok. Firar olduğum zamanda hep İstanbul’daydım. Üzerimde kimliğim hiç olmadı. Herhangi bir düzenim de olmadı. Çekmeköy’deki polislerin bastığı ikametimde kalıyordum. Bu firar olduğu dönemde herhangi bir suç işlemedim. Suça da karışmadım.”

‘SORUŞTURMANIN ASIL SAVCISININ İZNİ UZATILDI’

“Sinan Ateş cinayetiyle ilgili Ankara Adliyesi’nde kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor” diye belirten Şardan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Bilindiği üzere, soruşturma savcısı dört günlük izine çıkartılmıştı. Bu süre içinde cinayetin diğer önemli ismi Tolgahan Demirbaş adliyeye getirilmiş ve ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla evine gönderilmişti.

Aldığım bilgiye göre, soruşturmanın asıl savcısının izni uzatıldı. Başsavcılığın talimatı sonrasında savcının 2 Şubat’a kadar iznine devam edeceği belirtiliyor.

Gariplik savcıyla sınırlı değil. Aynı savcının kâtibi de izine çıkarıldı!

‘SAVCI, ESKİ POLİS ÇIKTI’

Bir ilginç bilgi daha vereyim.

Soruşturmanın yükü nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dosyaya ikinci savcı atanmıştı geçen hafta. Kıdemli savcı izine çıkartılırken, meslekte henüz üç yılı dolmamış kıdemsiz Savcı Durmuş Ali Kaya’nın mesleki kariyerini önceki Büyüteç’te duyurmuştum.

Yine aldığım bilgiye göre; Savcı Kaya, adalet teşkilatında savcılığa başlamadan önce Emniyet teşkilatı personeliydi.

Yani polisti!

Polislikten savcılığa geçen Kaya’nın Aydın’daki görevinden jet hızıyla Ankara Adliyesi’ne atanmasının bir anlamı olsa gerek. Kaya’nın söz konusu atamasının arkasında kimler var acaba?

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Adliyesi’nde ağırlığının bulunduğunu deyim yerindeyse Bağdat’taki sağır sultan bile duydu.

Soylu’nun adliyedeki ağırlığı ile polis kökenli Savcı Kaya’nın Ankara’ya atanması arasında bir bağlantı olup olmadığı sorusunun yanıtı önemli.

‘MHP’Lİ KILAVUZ’UN EVİNE GİDEN POLİSİN TAYİNİ ÇIKTI’

Ateş cinayetinden sonra yaşanan önemli bir gelişmenin bir yansıması oldu. Hatırlanacağı üzere; üçüncü kez adliyeye getirilen ve tutuklanan zanlı Tolgahan Demirbaş, ilk kez MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un yanında gözaltına alınmıştı. Cinayetle bağlantısı olduğu iddiasıyla Demirbaş’ı gözaltına almak amacıyla görevlendirilen Ankara Emniyeti Asayiş Şubesi’nden polis ekibi, eve gittiğinde MHP’li Kılavuz’la karşılaşmıştı. Bana ulaşan iddiaya göre; söz konusu polis ekibinde yer alan bir polis memurunun tayini çıkarıldı!

Soruşturmayı yürüten Asayiş Şubesi Cinayet Bürosu personeli polis memuru, Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı.

Atama sonrasında söz konusu polis memurunun emeklilik dilekçesi verdiği belirtiliyor.(Kaynak)

Öne Çıkanlar