İki çalışanı el ele verdi kumaş devini böyle soydu

İki çalışanı el ele verdi kumaş devini böyle soydu
Tekstil sektörünün köklü firmalarından biri, iki çalışanın karıştığı iddia edilen "hırsızlık" olayı ile çalkalanıyor. Şirketin deposundan alınan 36 ton kumaş el altında satıldı. Yetkililer kumaşların olduğu depoyu buldu ve polis eşliğinde baskın yapıldı.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - Temelleri 1950’li yılların sonunda, halı ve mobilya ticareti ile atılan E. Kumaş Dış Tic. AŞ şimdilerde tekstil sektörünün güçlü oyuncularından biri konumunda. Şirket, yakın zaman önce fark edilen bir hırsızlık olayı ile çalkalanıyor. Şirket çalışanları, bir depoda kumaşlarınının azaldığını fark etti. Ancak ilk etapta bu durumun sebebinin ne olduğuna da anlam verilemedi.

GÜN GÜN SAYIM YAPILDI

Gün gün yapılan sayımlarla fark edilen eksik kumaşların akıbetinin öğrenilmesi için araçlarda bulunan GPS (araç takip sistemi) kayıtları geriye dönük incelemeye alındı. Durum da kısa süre sonra anlaşıldı. Araçlardan birinin, sabahları mesai başlamadan önce ve mesai sonrası düzenli olarak Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesindeki bir depoya gittiği tespit edildi. İşin ilginç yanı, tespit edilen bu adreste E. Kumaş'ın ürün verdiği bir müşterisi yoktu. En son geçen 22 Ekim günü, E. Kumaş’ın deposundaki iki top kumaşın daha eksildiği fark edildi. Şirketin deposundan çıkan aracın gittiği adres yine Zeytinburnu’ndaki aynı depoydu.

calnan-kumaslard-an-bir-bolumu-003.jpeg

ŞİRKET SAHİBİ GÖZLERİ İLE GÖRDÜ

Şoke eden olayı yerinde görmek için şirketin sahiplerinden İ. C. Ö. (36) bizzat Zeytinburnu’ndaki deponun olduğu sokağa gitti. Kepengin bir bölümünün açık olduğunu fark eden şirket sahibi, depoda gördüğü kumaşların kendilerine ait olduğunu fark etti. Şirket yetkilileri hemen avukatları ile temasa geçti ve hukuki sürecin başlatılması kararı verildi. Şirket avukatları Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda, olaya ilişkin detaylara da yer verildi.

DEPONUN YEDEK ANAHTARINI YAPTIRDI

Buna göre, şirkette depo sorumlusu olarak çalışan Mustafa B. (45), ile ürün sevkiyatı yapan şoför Yıldırım D.’nin (49) birlikte hareket ederek zaman içinde E. Kumaş’a ait 36 ton kumaşı çaldıkları kaydedildi. Söz konusu kumaşlara ait faturalar da tek tek savcılık dosyasına sunuldu. Şirketten çalınan kumaşların konulduğu depoda arama yapılması talep edilen savcılık başvurusunda, şüphelilerin söz konusu malların izini kaybettirebilecekleri ifade edildi. Soruşturma kapsamında bilgi sahibi sıfatı ile ifadesi alınan E. Kumaş’ın sahiplerinden İ. C. Ö. (36), şüphelilerden Mustafa B.’nin, sorumlusu olmadığı halde deponun anahtarını çoğaltarak kumaşları aldığını kaydetti.

calnan-kumaslar-n-bir-bolumu.jpeg

POLİS DEPODA ARAMA YAPTI

Savcılık başvurusu sonrası kumaşların konulduğu adrese polis eşliğinde gidildi. Deponun sahibi olduğu tespit edilen Ş. A. (52), polise verdiği ifadede söz konusu kumaşları 4-5 yıldır tanıdığı Yıldırım D.’den aldığını söyledi. D.’nin son 7-8 aydır getirdiği kumaşların çalıntı olduğundan haberinin olmadığını öne süren Ş. A., kendisine getiren ürünleri, kilogramı 26 lira olmak üzere, piyasa fiyatına aldığını öne sürdü. Depo sahibi Ş. A.'nın da imzasını taşıyan 26 Ekim tarihli tutanak, E. Kumaş’a ait 5,7 ton kumaşın Ş. A.'ya ait depoda bulunduğunu ortaya koydu.

‘ISLANAN KUMAŞLARI ALDIK’

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan şüphelilerden Mustafa B. (45), Yıldırım D.’ye satması için verdiği ürünlerin, ıslanan ve E. Kumaş’ın işine yaramayan kumaşlar olduğunu iddia etti. Kendisine yöneltilen ‘hırsızlık’ suçlamasını reddeden Mustafa D., satılan kumaşlardan bir kazanç da elde etmediğini öne sürdü. İfadesi alınan Yıldırım D. ise, Mustafa D.’nin kendisine verdiği kumaşları Ş. A.’ya 70 bin liraya sattığını bu paranın da yarısını, 'suç ortağı' olduğu iddia edilen Mustafa D.’ye verdiğini söyledi.

TAM 36 TON KUMAŞ

‘Nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘Hizmet nedeni ile güveni kötüye kullanmak’la suçlanan Mustafa D. ve Yıldırım. D.’nin, E. Kumaş’a ait çaldıkları ürünün 36 ton olduğu belirtildi. Söz konusu ürünlerin 360 bin dolar değerinde olduğu bilgisi savcılık başvuru dilekçesinde yer aldı.

Öne Çıkanlar