İlaç krizini önce inkar ettiler sonra denetime başladılar: Aşı sorunu da sürüyor

İlaç krizini önce inkar ettiler sonra denetime başladılar: Aşı sorunu da sürüyor
Türkiye Eczacılar Birliği, döviz kurundaki artışa bağlı olarak hastaların 645 ilaca erişemediğini açıklamıştı. Krizi önce inkar eden Sağlık Bakanlığı denetim başlattı.

Sağlık Bakanlığı eczanelerde ilaç bulunmamasına ilişkin stok denetimine başlarken grip aşılarında yaşanan temin sorunu da hâlâ çözülemedi.

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB), döviz kurundaki artışa bağlı olarak 645 kalem ilacın piyasada olmadığını, hastaların ilaca erişimde sorun yaşadığını duyurmuştu. Sağlık Bakanlığı ise "ilaç tedariğinde ve stoklarda sorun yaşanmadığı" savunmasını yapmıştı.

ÖNCE İNKÂR ETTİLER, SONRA DENETİM BAŞLATTILAR

Cumhuriyet’in haberine göre bakanlık, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun müfettişleriyle 81 ilde "ilaç stoku denetimi" başlattı. İlaç temininde yaşanan bu sorunlar devam ederken grip aşısı konusu da hâlâ çözülemedi. Pek çok yurttaş sırası geldiği halde aşıya ulaşamadığı için eczanelerden eli boş döndü.

ANKARA MİLLETVEKİLİ: İKTİDAR YÖNETEMEDİĞİ HER SORUNU BAŞKASINA YÜKLÜYOR

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, bakanlığın önce sorunu inkâr etmesini sonra ilaç stoku denetimine başlamasını eleştirerek, "Halbuki bakanlık ilaçların olup olmadığını bir uygulama üzerinden kontrol edebilir. Bu tamamen marketlerde yaptıkları gibi bir uygulama. Soğan terörist ilan edilmişti, şimdi ilaç terörist ilan edilecek. Sorumluluğu başkasına atmaya çalışıyorlar. İlaç yokluğunun sorumlusu eczacı değil. Sanki birileri ya da ‘dış güçler’ var, bunlar ilacı stokluyor. İktidar beceriksiz ve yönetemediği bir sorunu yine başkasına yüklüyor" dedi.

‘İLAÇTA DIŞA BAĞIMLIYIZ’

Yaşanan sorunların, ilaç kurunun yılda bir kere sadece şubat ayında ve sektörün tüm paydaşları olmadan belirlenmesi nedeniyle olduğunu belirten Taşcıer, şunları kaydetti: "Her yıl şubat ayında ilaç kuru belirleniyor. Bu yıl kur 4.57 TL olarak belirlenmişti. Şu an Avro 11.5 lira. Türkiye ekonomik istikrar gösteren ülke değil. İlaçta da ağırlıklı olarak dışa bağımlı olduğumuz için firmalar ‘ilacı veremem’ diyor. Fiyatlandırma yılda bir kere değil, üç ayda bir kur güncellemesiyle yapılmalı. Böylece vatandaş ilaçsız kalmaz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar