İmamoğlu: Her vatandaşımıza olduğu gibi LGBTİ+’ların da yanındayız

İmamoğlu: Her vatandaşımıza olduğu gibi LGBTİ+’ların da yanındayız
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mayıs 2021 22:03
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 80’den fazla kadın örgütü temsilcisi ve kadın gazetecilerle bir araya geldi.

İmamoğlu, İBB'de yönetici kadın sayısının önceki döneme göre 3 kat arttığını belirterek, bu konuda örnek bir kamu kurumu olmayı hedeflediklerini açıkladı. LGBTİ+ haklarına dair de konuşan İmamoğlu, "Kurum olarak her vatandaşın yanında olduğumuz gibi LGBTİ+’ların da yanındayız" dedi.

"İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı kalacağımızı, Sözleşme’nin hükümlerinin takipçisi olacağımızı bütün İstanbul halkına ve Türkiye’ye duyuyorum. Sözleşme’nin en üst seviyede destekçisi olacağımızı anbean ne yapacağımız konusunda birlikte çalışma konusunda cesaretli olacağımızı taahhüt ediyorum."

Bianet'ten Evrim Kepenek'in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 80’den fazla kadın örgütü temsilcisi ve kadın gazeteci ile bir araya geldiği toplantıda bu sözü verdi.

Ses Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği toplantıda İmamoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi konusunda görüşlerini paylaştı. "İstanbul Sözleşmesi’ni savunacağız" cümlesi ile konuşmasına başlayan İmamoğlu, Kanal İstanbul’a karşı mücadele edecekleri yönündeki kararlılık cümleleriyle söyleşisine sonlandırdı.

'ÇAĞDAŞ BİR TOPLUM OLAMAYIZ'

İmamoğlu’nun kadın örgütlerinin sorularıyla gelişen söyleşisinden yansıyanlar şöyle:

Kadınların her alanda mücadeleci olduğunu görüyoruz. Toplumsal cinsiyet alanında kadınlar liderlik ediyor. Ne yazık ki ülkemizde kadınlar toplumsal cinsiyet eşitliği adına yoğun bir mücadele vermek zorunda.

Bu mücadeleyi hep birlikte vermek zorundayız. Bunu başaramasak çağdaş bir toplum olamayız. Eşit bir toplumda yaşamak hepimizin arzusu. Cumhuriyetle birlikte bu anlamda önemli başlangıç yaptık ancak sonradan atılamayan adımlar toplumun yeterince eğitim alamaması kadına bakış açısında bir takım sorunları derinleştirdi. İnanıyorum ki günün sonunda hep birlikte kazanacağız.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Türkiye şu anlamda kritik bir sorun yaşıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek gibi son yılların en kötü en itibar düşürücü kararlarından birini aldı. Sözleşme’den geri tutulan her hükmü toplumun mutlak sağlama konusunda sözleşmenin içeriğini hayata geçirme konusunda adım atacağımızdan hiçbir vatandaşımızın şüphesi olması.

'CİNSİYET EŞİTLİĞİ HAKKINDA PLANLARIMIZ VAR'

Özellikle sosyal hayata kadınların katılması bu kentte Sözleşme’nin maddelerini hayata geçireceğiz. Cinsiyet eşitliği konusunda hangi adımları atmalıyız konusunda sıkı bir eylem bir planımız olduğunu belirtmek isteriz.

Örneğin kadın istihdamı konusu bizim için çok kıymetli. Gerçekten ekonomide bir gelişmeyi konuşacaksak en önemli halletmemiz gereken sorun kadının üretime katılmasıdır. Bu konuda çok geride olduğumuzu kabul etmeliyiz.

Kadın istihdamı konusunda örnek olmak istiyoruz. İBB’de kadın yönetici sayısını 3 katına çıkardık. Henüz arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamadık ama bizden önceki dönemim üç katına çıkardık.

ANNE KART UYGULAMASI

Kadın istihdamı konusunda ilan yaparak eşitsizliği girmekle ilgili örnek adımlar atıyoruz. Hiç kadın çalışanın olmadığı bazı birimlerde kadın çalışan teşviki yapıyoruz. İtfaiyeden otobüs şoförlüğüne kadar kadın kotası uyguluyoruz ve bu konuda örnek bir kamu yönetimi olmak istiyoruz.

Süreci zedeliyor eleştirisini kabul etmiyorum. Şu anda maalesef bir eşitlik yok kadın ve erkek arasında. Bu kartla evden çıkamayan kadınlar sosyalleşti sokaklara çıktı.

Bu kart sayesinde cebinde beş kuruşu olmayan kadınlar ulaşım haklarından yararlandı. Bu projenin ben bizzat önericisiyim.

'ÇÖZÜM HÜKÜMETİN GİTMESİ'

Uluslararası bir sözleşme İstanbul Sözleşmesi. Devletleri bağlayan bir sözleşme yerel yönetimleri taraf olabilir gibi bakışlar olabilir fakat hukuken çok bir karşılığı olmaz.

Biz zaten İstanbul Sözleşmesi’ni desteklediğimizi harfiyen uyacağımızı defalarca dile getirdik. Benim yerel yönetim olarak tamam dememin bir anlamı yok. Çünkü yetkimiz yok. Eğitimde güvenlikte biz değil merkezi yönetim etkili.

Biz tarafız desek de önemli olan merkezi yönetimin tavrıdır. Bunun da çözümü seçimle gitmesidir.

LGBTİ+ HAKLARI

Birimlerimize başvurduklarında tüm yurttaşlarımız gibi hizmet alacaklar, alıyorlar. Özel olarak ben de takip ediyorum. Temelde olaya şöyle bakıyoruz. Bir bizim tespit edebildiklerimiz, ikinci olarak da vatandaşın başvuruları ile ortaya çıkan sorunlar. Üçüncü olarak sivil toplum örgütlerinin önerisi ile yapacağımız çalışmalarımız. Kurum olarak her vatandaşın yanında olduğumuz gibi LGBTİ+’ların da yanındayız.

Kanal İstanbul
Tarihin görebileceği en ağır ihanet projesidir. Daha ağırı yoktur. Telafisi yok. Bu süreci engelleyeceğimizi düşünüyoruz. Umut ediyoruz ki iktidarın buna ne zamanı ne de nefesi yetmeyecek.

Umarım halk hak ettiği cevabı verecektir. Ne yazık ki bu kadar doğala, yeşile, insan yaşamına duyarsız bir yönetim son yıllarda herhalde dünya çok az görmüştür. Umarım bu kanal meselesinde sizi sürekli bilgi sahibi yapacağımız, demokratik bir şekilde süreci işleterek Kanal İstanbul’a engelleyeceğimizi düşünüyorum.  

Oraya harcanan bir liranın dahi haram olduğunu biliyorum. Bu konuda kadın günün de yanımızda olmasının çok önemli olduğunu biliyorum. Kol kola olalım omuz omuza olalım.

Öne Çıkanlar