İnci Sitesi depremde az hasar almıştı: Tepesindeki beş tonluk demir paratoner, vinçle söküldü

İnci Sitesi depremde az hasar almıştı: Tepesindeki beş tonluk demir paratoner, vinçle söküldü
Yayınlanma:
A+ A-
Hatay'da depremde az hasar gören yaklaşık 2 bin kişinin ikamet ettiği İnci Sitesi’nin tepesindeki beş ton ağırlığında ve 25 metre uzunluğundaki demir paratoner, devrilme ihtimaline karşın vinçle sökülüp indirildi.

Artı Gerçek – Hatay’ın Antakya ilçesi Serinyol Mahallesi’nde bulunan, sekizer katlı yedi bloktan oluşan ve içerisindeki 670 dairede yaklaşık 2 bin kişinin ikamet ettiği İnci Sitesi, depremi az hasarla atlattı.

Depremde site sakinlerinden yaralanan ya da ölen olmadı. Binaların hasar alan bölümlerinde tadilat başlatan site yönetimi, güvenlik önlemlerini arttırdı.

Bu kapsamda sitenin ön blokunun tepesinde bulunan beş ton ağırlığında ve 25 metre uzunluğundaki demir paratoner, devrilme ihtimaline karşın büyük bir vinçle yerinden sökülerek indirildi.

inci.jpeg

‘ARTÇI DEPREMLER VE FIRTINA DEMİR KULEYİ DEVİREBİLİRDİ’

İnci Sitesi’nin 12 yıl önce inşa edildiğini ve depremde sağlam kaldığını belirten site yöneticisi Semra Miçoğulları, şunları söyledi:

“Sitemiz depremde az hasar gördü. Tek bir kişinin bile burnu kanamadı. Bunun için mutluyuz.

Şimdi de güvenlik amaçlı tepede duran beş tonluk paratoneri söktürdük. Çünkü bölgede devam eden artçı depremler ve fırtınalar, bu demir kuleyi devirebilirdi.

Demir kuleyi hem paratoner olarak kullanılıyorduk hem de sitemizin amblemini taşıyordu. Tekrar taktırmayacağız. Artık hurdaya gidecek. Devrilme ihtimalinden çok korktuk. Büyük bir vinç getirip söktürdük. Önemli olan can sağlığımız.”(DHA)

Öne Çıkanlar